Nowa metoda pomoże wykryć raka piersi. „Kamień milowy w diagnostyce”

Testy krwi mogą trafić na rynek jeszcze w tym roku (fot. Pixabay/Belova59)

Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu opracowali badanie krwi wykrywające raka piersi. Eksperci mówią o „kamieniu milowym w diagnostyce raka piersi”. – To nowy, rewolucyjny sposób, pozwalający szybko i nieinwazyjnie wykryć we krwi nowotwór – przekonuje Christof Sohn, dyrektor medyczny Kliniki Chorób Kobiecych na Uniwersytecie w Heidelbergu.

Rak piersi może mieć związek z migotaniem przedsionków

Migotanie przedsionków może częściej występować u kobiet z rakiem piersi - informuje pismo „HeartRhythm”.

zobacz więcej

Nowa metoda wykorzystuje tzw. biomarkery i może być uzupełnieniem powszechnie stosowanych procedur diagnostycznych, takich jak mammografia, USG czy rezonans magnetyczny – poinformował Uniwersytet w Heidelbergu i firma HeiScreen, które opracowały test. Badanie jest bezbolesne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie.

Naukowcy wykorzystali zasadę tzw. biopsji płynnej. Z płynów ustrojowych, takich jak krew, mocz lub ślina można uzyskać informacje o chorobach i zbadać także substancje semiochemiczne komórek nowotworowych. We krwi chorych na raka piersi naukowcy mogli zidentyfikować 15 różnych biomarkerów, które pozwalają wykryć nawet małe guzki.

W jednej z prac naukowych przebadano w ciągu dwunastu miesięcy ponad 900 kobiet – w tym 500 z rakiem piersi. W przypadku tych ostatnich dokładność nowego testu wynosiła 75 proc. Wśród kobiet poniżej 50. roku życia wskaźnik ten był jeszcze wyższy i wynosił 86 procent, a powyżej 50. roku życia – 60 procent.

Naukowcy zamierzają jeszcze sprawdzić skuteczność testu w przypadku innych nowotworów, m.in. raka jajnika. Ponadto – ich zdaniem – badanie krwi może w przyszłości dostarczyć dalszych informacji na temat raka. Biomarkery mogą pomóc jeszcze wcześniej wykryć przerzuty lub nawrót choroby, a także dostarczyć informacji na temat skuteczności leczenia.

źródło:
Zobacz więcej