RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent zdymisjonował rząd, bo mieszkańcom nie żyje się lepiej

Prezydent Nursułtan Nazarbajew (z prawej) zdymisjonował premiera Bakytżana Sagyntajewa (fot. Yekaterina Shtukina\TASS via Getty Images)

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował rząd. Jego zdaniem gabinet Bakytżana Sagyntajewa nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

Ogromny rynek czeka na polskich inwestorów. Kazachstan kusi

– Weźmiemy przykład z Polski – zapowiedział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew po powrocie z naszego kraju. Zabrzmiało to jak program i...

zobacz więcej

– W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian – uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa Nur Otan (Światło Ojczyzny) ma przytłaczającą większość w parlamencie – zwraca uwagę agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził 6 lutego głośny protest kilkuset matek, w stołecznej Astanie. Kobiety apelowały do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.


źródło:

Zobacz więcej