Węgry przyjmują uchodźców, ale tylko z jednego kraju

Do Wenezueli wyemigrowało około 5 tys. Węgrów (fot. PAP/EPA/Miguel Gutierrez)

Węgry zgodziły się na przyjęcie około trzystu uchodźców z ogarniętej kryzysem Wenezueli. To obywatele tego kraju mający węgierskie korzenie.

Wenezuelski minister: Opozycja musi przejść po trupach, by obalić Maduro

Minister obrony Wenezueli Vladimir Padrino powiedział, że opozycja będzie musiała przejść przez „nasze trupy”, by obalić prezydenta Nicolasa Maduro...

zobacz więcej

Serwis Index.hu poinformował, że uchodźcy z Wenezueli przyjadą na Węgry w ramach rządowego programu i z pomocą Zakonu Maltańskiego. Anonimowy przedstawiciel rządu potwierdził w rozmowie z portalem Euronews.com ustalenia dziennikarzy.

W sumie do Wenezueli wyemigrowało około 5 tys. obywateli Węgier. Najwięcej po II wojnie światowej. Wobec trudnej sytuacji w państwie rządzonym przez prezydenta Nicolasa Maduro, wielu z nich oraz ich potomków chce wrócić do kraju przodków.

Zakon Maltański pomaga im w powrocie, organizując bilety lotnicze oraz pomoc w załatwieniu lokum oraz dokumentów, które pozwolą uchodźcom znalezienie pracy na Węgrzech. Przybysze mogą też liczyć na kursy języka węgierskiego i angielskiego. W ramach rządowego programu władze zgodziły się na przyjęcie około trzystu osób.

Rządząca Węgrami partia Fidesz premiera Viktora Orbana konsekwentnie sprzeciwia się przyjmowaniu imigrantów. Przedstawiciel rządu wyjaśnił, że w przypadku Wenezuelczyków nie dochodzi do złamania przepisów gdyż są to osoby pochodzenia węgierskiego.

– Mówimy o Węgrach i nie traktujemy ich jako węgierskich imigrantów – oświadczył szef Kancelarii Premiera Gergely Gulyas. – Oni, jak inni Węgrzy, mają prawo wrócić do domu – podkreślił, potwierdzając, że pierwsi przybysze przyjechali już w ubiegłym roku.

źródło:
Zobacz więcej