Polska może mieć „przerąbane” w Izraelu i USA? Forum Żydów Polskich odpowiada Hartmanowi

Paweł Jędrzejewski pisze, że „w środowisku żydowskim informacja o konkursie na dyrektora POLIN wywołała żywe zainteresowanie” (fot. Jaap Arriens/NurPhoto/Getty Images)

„Skąd Hartman wie, co na to USA I Izrael, bo przecież nie działa aktywnie w tematach żydowskich i nie jest przedstawicielem ani Izraela, ani USA?” – pisze Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich w odpowiedzi na słowa Jana Hartmana, który twierdził, że Polska może mieć „w Izraelu i USA przerąbane” gdyby „PiS przejął” muzeum Polin.

Redaktor Forum Żydów Polskich zareagował w ten sposób na poniższy tweet:

Jędrzejewski wskazał także, że „w środowisku żydowskim informacja o konkursie na dyrektora POLIN wywołała żywe zainteresowanie i należy spodziewać się ciekawych i kompetentnych kandydatów”. Jego zdaniem „pomysł Ministerstwa, aby zorganizować konkurs został przyjęty z uznaniem. Społeczność żydowska jest zainteresowana konkursem”. Dziennikarz przypomniał ponadto stanowisko, jakie w związku z konkursem na stanowisko dyrektora Muzeum Polin opublikował Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP:

„Ogłoszenie w sprawie zorganizowania konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Polin leży w kompetencjach Ministerstwa Kultury i towarzyszących instytucji. Cieszymy się, że partnerzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Miasto Stołeczne Warszawa uzgodniły ten krok. Jesteśmy dumni z tego, że mamy takie Muzeum w Polsce. Wierzymy, że zostanie wyłoniony najlepszy kandydat.

Koniec kadencji dyrektora muzeum POLIN. Decyzja o konkursie uzgodniona również z Trzaskowskim

Decyzja o wyborze nowego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w drodze konkursu została uzgodniona z pozostałymi założycielami tej...

zobacz więcej

Jednocześnie, pozytywnie odnosimy się do faktu, że przeprowadzenie konkursu wyłaniającego dyrektora Muzeum Polin odbędzie się w sposób demokratyczny (co nie miało miejsca w przeszłości). Na pewno weźmie w nim udział wiele kompetentnych - młodszych i starszych – osób, w tym członkowie społeczności żydowskiej, które będą miały możliwość zaprezentowania swojej wizji dla tej kluczowej dla relacji polsko-żydowskich instytucji.”

Pięcioletni kontrakt dyrektora muzeum upływa z końcem lutego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzgodniło decyzję o konkursie na jego następcę z pozostałymi założycielami tej instytucji: prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotrem Wiślickim.

źródło:
Zobacz więcej