Byli esesmani stracą emerytury? Inicjatywa belgijskich parlamentarzystów

Léon Degrelle, dowódca 28 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Wallonien” (fot. en.wikipedia.org)

Deputowani do belgijskiego parlamentu chcą, by Niemcy zaprzestali wypłacania emerytur Belgom, którzy w czasie wojny służyli w hitlerowskiej SS. Grupa deputowanych zwróciła się do rządu Belgii, aby wpłynął w tej sprawie na władze w Berlinie.

Belgia: byli esesmani dostają emerytury „za wierność III Rzeszy”. RFN realizuje obietnicę Führera

„Za wierność, lojalność i posłuszeństwo” III Rzeszy 27 belgijskich byłych esesmanów wciąż pobiera obiecane przez Adolfa Hitlera emerytury. Chodzi o...

zobacz więcej

Obecnie żyje jeszcze około 30 Belgów, którzy służyli w SS. Wszyscy mają ponad 90 lat i otrzymują miesięcznie od 425 do 1275 euro. Do emerytury wliczono im lata, które po wojnie spędzili w belgijskich więzieniach za współpracę z Trzecią Rzeszą.

Lewicowa deputowana do niemieckiego Bundestagu, Ulla Jelpke od kilku lat bezskutecznie zwraca się do niemieckiego rządu o wstrzymanie wypłat. Teraz czworo belgijskich parlamentarzystów: Olivier Maingain, Stephane Crusniere, Veronique Caprasse i Daniel Senesael wystosowało pismo do komisji spraw zagranicznych. Domagają się zakończenia „tej niemożliwej do przyjęcia” sytuacji na drodze dyplomatycznej.

źródło:
Zobacz więcej