Hiszpania odeśle migrantów wyłowionych z morza. Trafią do Maroka

Umowa między Madrytem a Rabatem ma ograniczyć masowy napływ ludności afrykańskiej do Europy (fot. REUTERS/Jon Nazca)

Władze Hiszpanii i Maroka porozumiały się w sprawie możliwości przekazywania przez hiszpańskie jednostki nielegalnych migrantów wyłowionych z Morza Śródziemnego. Umowa między Madrytem a Rabatem ma ograniczyć masowy napływ ludności afrykańskiej do Europy.

Hiszpania: Rekordowa liczba migrantów docierających morzem

Od piątku do wybrzeży kontynentalnej Hiszpanii dotarła Morzem Śródziemnym rekordowa liczba nielegalnych migrantów – 1226 osób. Wśród nich...

zobacz więcej

Jak potwierdziło w czwartek źródło w rządzie premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, porozumienie z Marokiem przewiduje, że okręty hiszpańskiego ratownictwa morskiego będą mogły dostarczać wyłowionych z Morza Śródziemnego migrantów bezpośrednio do portów tego północnoafrykańskiego kraju.

Dotychczas wyławiani nielegalni migranci dostarczani byli przez jednostki wysyłane przez Madryt do najbliższego portu morskiego w Hiszpanii.

Zgodnie z porozumieniem, władze w Rabacie mają też w najbliższych miesiącach usprawnić patrolowanie wybrzeża marokańskiego, z którego odpływa większość łodzi z nielegalnymi migrantami udającymi się do Hiszpanii.

W środę prawicowa partia Vox zaapelowała do kierownictwa hiszpańskiego ratownictwa morskiego o ograniczenie patrolowania Morza Śródziemnego w celu poszukiwania migrantów. Władze Vox twierdzą, że praktyki tego typu zachęcają kolejnych Afrykańczyków do nielegalnej próby dotarcia drogą morską do Hiszpanii i są korzystne dla grup przestępczych przemycających ludzi do Europy.

Rekordowy wzrost liczby migrantów docierających morzem do Hiszpanii

W pierwszej połowie stycznia 2019 r. do Hiszpanii drogą morską przybyło 2845 nielegalnych migrantów. To około cztery razy więcej niż w tym samym...

zobacz więcej

W styczniu hiszpańskie media ujawniły, że rząd Sancheza zamierza ograniczyć o połowę liczbę przyjmowanych nielegalnych migrantów z Afryki. Miałoby temu służyć m.in. zredukowanie w 2019 r. patroli jednostek hiszpańskiego ratownictwa morskiego na Morzu Śródziemnym. Tylko w 2017 r. wyłowiły one 23 tys. zmierzających do Hiszpanii migrantów, wśród których najliczniejsi byli obywatele Maroka.

Z danych MSW Hiszpanii wynika, że między 1 a 15 stycznia 2019 r. do tego kraju przybyło drogą morską 2845 nielegalnych migrantów, czyli o cztery razy więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. W całym 2018 r. dotarła ich tam rekordowa liczba 64,3 tys., z czego 57,5 tys. przez Morze Śródziemne.

Hiszpańskie władze zwracały się kilkakrotnie do Brukseli o przywrócenie zasady obowiązkowego rozdziału nielegalnych migrantów między członków UE, a także o regularne, coroczne wypłaty pieniędzy dla Maroka na usprawnienie kontroli jego granic.

W 2018 r. Komisja Europejska zatwierdziła, głównie dzięki naciskom Madrytu, kwotę 140 mln euro na pomoc dla Maroka, w szczególności na uszczelnienie granic tego kraju. Z 30 mln euro, jakie dotarły już do Rabatu, władze marokańskie skierowały część środków na montaż drutu kolczastego na szczycie ogrodzeń granicznych wokół hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej: Ceuty i Melilli.

źródło:

Zobacz więcej