Zatrucie smardzami w restauracji z gwiazdką Michelina. Nie żyje kobieta

Grzyby zbadają eksperci z Narodowego Instytutu Toksykologicznego (fot. Wiki/Atriplexmedia)

Kobieta zmarła po zjedzeniu grzybów w jednej z najbardziej znanych restauracji w hiszpańskiej Walencji. Łącznie zatruło się nimi 19 osób, w tym mąż zmarłej i jej 12-letni syn.

Coraz lepiej radzimy sobie z grzybami. Spada liczba zatruć

Takiego wysypu grzybów nie było od dawna. W mediach społecznościowych przybywa zdjęć okazów i zadowolonych grzybiarzy. Warto pamiętać o...

zobacz więcej

46-latka, którą lokalne media przedstawiają jako Maríę Jesús Fernández Calvo, świętowała urodziny męża w restauracji RiFF, która szczyci się gwiazdką Michelina. Zamówiła ryż z sosem ze smardzów. Po posiłku dostała silnych wymiotów i biegunki. Lekarzom nie udało się uratować jej życia.

Grzybami zatruło się jeszcze kilkanaście osób, ale ich stan nie był tak poważny.

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu. Do tego czasu restauracja została zamknięta.

Szefowa regionalnego urzędu sanitarnego Ana Barceló złożyła kondolencje rodzinie i zapewniła o wysiłkach mających na celu ustalenie przyczyn zatrucia. – Przeprowadziliśmy inspekcję w lokalu i wszystko wygląda na to, że nie było uchybień – oświadczyła w rozmowie z dziennikiem „Las Provincias”.

Próbki jedzenia trafią teraz do Narodowego Instytutu Toksykologicznego.

„Niezależnie od przyczyn, które doprowadziły do tej sytuacji, chcę wyrazić mój ogromny żal. Mam nadzieję, że sprawa zostanie wkrótce wyjaśniona” – napisał w oświadczeniu właściciel restauracji i jednocześnie szef kuchni Bernd Knöller.

Smardze są popularne w hiszpańskich restauracjach wczesną wiosną. Przed podaniem należy je wysuszyć i dobrze wygotować, żeby pozbyć się toksyny hydrazyny. Łatwo je jednak pomylić z podobnymi gatunkami grzybów, które mogą być zabójcze dla człowieka.

źródło:
Zobacz więcej