Mosbacher: Polska była ofiarą II wojny światowej

1 września 1939 r. Oddziały niemieckie zrywają szlaban na granicy niemiecko-polskiej w Sopocie (fot. Keystone/Getty Images)

– Ktokolwiek wskazuje Polskę jako główne ognisko antysemityzmu, jest w błędzie. Polska była ofiarą II wojny światowej. Wszędzie zdarzają się zgniłe jabłka, ale próby generalizowania prowadzą do błędnej interpretacji historii – powiedziała w rozmowie z wp.pl Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Ambasador USA w Polsce: Israel Katz powinien przeprosić za swoje słowa

Israel Katz, pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela, powinien przeprosić za swoje słowa – uważa ambasador USA w Polsce Georgette...

zobacz więcej

Rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu w relacjach polsko-izraelskich oraz jego historycznego podłoża. Mosbacher komentowała słowa szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który powiedział, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” i kolaborowali z Niemcami w czasie II wojny światowej. Zdaniem ambasador, Polska była ofiarą II wojny światowej, a słowa Katza stanowią „niezwykle obraźliwy komentarz wobec Polski”.

– Dla mnie osobiście to jest absolutnie niedopuszczalne i obraźliwe. (…) Nie możemy przykładać wiele uwagi do tej szkalującej wypowiedzi – powiedziała, podkreślając, że był to „pogląd jednego człowieka”.

Mosbacher stwierdziła, że Katz powinien przeprosić Polaków za swoje słowa.

źródło:
Zobacz więcej