RAPORT

Wojna na Ukrainie

PiS liderem sondażu Kantar. Koalicja Europejska z poparciem mniejszym prawie o połowę

Spośród osób, które zadeklarowały chęć udziału w wyborach 37 proc. to zwolennicy PiS (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
Spośród osób, które zadeklarowały chęć udziału w wyborach 37 proc. to zwolennicy PiS (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w lutym, PiS uzyskałby poparcie 37 proc. osób, które zamierzają wziąć w nich udział; PO – 20 proc., a Wiosna Roberta Biedronia – 10 proc.; pozostałe siły polityczne nie przekroczyłyby progu wyborczego – wynika z opublikowanego właśnie sondażu Kantar Public.

Nieoficjalnie: europoseł Tomasz Poręba poprowadzi kampanię wyborczą PiS do PE

Europoseł PiS Tomasz Poręba ma poprowadzić zbliżającą się kampanię wyborczą ugrupowania do PE. We wtorek mają zapaść decyzje dotyczące list...

zobacz więcej

Według Kantar Public chęć udziału w wyborach do europarlamentu wyraża 51 proc. badanych, z czego 19 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie wzięłoby w nich udział, a 32 proc., że raczej by zagłosowało.

Udziału w wyborach do PE nie planuje 36 proc. respondentów (15 proc. – raczej nie, 21 – zdecydowanie nie). Decyzji w sprawie głosowania nie podjęło jeszcze 13 proc. ankietowanych.

Wśród osób, które zadeklarowały chęć udziału w wyborach, 37 proc. to zwolennicy PiS i jego koalicjantów – Solidarnej Polski i Porozumienia. Z sondażu wynika, że 20 proc. głosujących wybrałoby PO, a 10 proc. – Wiosnę.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast Kukiz'15, SLD (oba ugrupowania uzyskały po 4 proc. poparcia wśród badanych), Nowoczesna (3 proc.), koalicja Wolności i Ruchu Narodowego (2 proc.) i Partia Razem (1 proc.). 1 proc. ankietowanych zadeklarowało wybór innej partii niż wymienione. 14 proc. było niezdecydowanych co do tego, na kogo oddaliby swój głos.

Jeśli te wyniki by się potwierdziły, to – według symulacji przeprowadzonej przez Kantar – PiS uzyskałby w europarlamencie 29 mandatów, PO – 15, a Wiosna Biedronia – 8.

PiS wybrał liderów list wyborczych do PE. Są niespodzianki

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło czołówki list do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich Beata Szydło, Joachim Brudziński, Joanna Kopcińska,...

zobacz więcej

Ekspertka Kantaru Urszula Krassowska podkreśla, że sondaż zrealizowany został „jeszcze przed zawiązaniem Koalicji Europejskiej”. – Dziś wiemy już, że partie opozycyjne połączyły się i w ten sposób wzmacniają swój potencjał – wskazała.

Do tej pory o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej – stworzonej w odpowiedzi na wystosowany z inicjatywy lidera PO Grzegorza Schetyny apel grupy byłych premierów i szefów dyplomacji – zdecydowały SLD, Zieloni i partia Teraz!. Zarząd Nowoczesnej podejmie decyzję w tej sprawie w piątek; w sobotę ma debatować o tym PSL.

Ekspertka Kantaru zwróciła uwagę na sporą grupę potencjalnych wyborców, którzy nie zdecydowali jeszcze, komu oddadzą swój głos. – Od tego, jak zachowa się ta grupa, będzie wiele zależało – podkreśliła Krassowska. Zaakcentowała również bardzo istotne znaczenie wyborczej frekwencji dla ostatecznego wyniku głosowania.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 8 - 13 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 973 pełnoletnich mieszkańców Polski. Zastosowano technikę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej