Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polacy jedzą rocznie aż 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu

Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły (fot. arch.PAP/PA)

Przeciętny Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu – wynika z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły.

Rośnie konsumpcja mięsa na świecie. Jemy go pięciokrotnie więcej niż 50 lat temu

W ostatnich 50 latach aż pięciokrotnie zwiększyło się spożycie mięsa na świecie. Głównym tego powodem jest wzrost dobrobytu, szczególnie w krajach...

zobacz więcej

W siedzibie resortu zdrowia minister Łukasz Szumowski i zastępca prezesa NFZ Adam Niedzielski zaprezentowali raport o wpływie spożycia cukru na wzrost zachorowalności. Wynika z niego, że przeciętny Polak spożywa rocznie o blisko 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu.

Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Eksperci przewidują, że w 2025 r. otyłych będzie 30 proc. dorosłych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

– Nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na szereg chorób, w tym cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia, jak również choroby nowotworowe – zwrócił uwagę Niedzielski. Eksperci szacują, że blisko 1,4 tys. zgonów rocznie w Polsce wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Odpowiedzią na wyniki raportu jest kampania „Planuję długie życie”, która ma poprawić stan wiedzy Polaków na temat postaw prozdrowotnych przeciwdziałających i zapobiegających zachorowaniom na nowotwory.

– Trzeba przekonywać ludzi, że zdrowy tryb życia daje efekty nie tylko np. szczupłej sylwetki, ale i długiego życia w dobrym zdrowiu – podkreśla minister Szumowski. W ramach kampanii m.in. emitowane będą spoty telewizyjne i radiowe.

źródło:

Zobacz więcej