Wzrasta liczba katolików w Finlandii

(fot. Pixabay/LarsLarsen)

W 2018 roku w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W całej Europie Finlandia jest krajem o prawdopodobnie najmniejszej liczbie katolików w stosunku do ogółu mieszkańców.

Rośnie liczba katolików na świecie. Nowe dane

Na świecie nieznacznie wzrosła liczba katolików – wynika z opublikowanego właśnie Rocznika Papieskiego (Annuario Pontificio 2018) i Rocznika...

zobacz więcej

W zeszłym roku do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. W 2018 r. zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj.

Ze statystyk wynika, że roczny przyrost katolików w Finlandii wynosi 3-4 proc. i obejmuje on niemal wszystkie miejscowe parafie, z wyjątkiem miasta Jyväskylä w środkowej części kraju, gdzie liczba wiernych utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie. Największą wspólnotą pozostaje nadal stołeczna parafia katedry św. Henryka, która w zeszłym roku liczyła 4779 wiernych, czyli o 227 więcej niż w roku poprzednim.

Zdecydowaną większość wiernych stanowią cudzoziemcy, głównie Polacy.

Od 2007 r. było zaledwie dwóch rodzimych kapłanów katolickich, ale teraz tylko jeden z nich pracuje w ojczystym kraju. Ponad połowę księży stanowią Polacy.

Kościół katolicki i całe chrześcijaństwo w Finlandii za swego założyciela i apostoła uważa św. Henryka – pochodzącego z Anglii biskupa i męczennika, zamordowanego za wiarę 19 lub 20 stycznia ok. 1160 r.

źródło:
Zobacz więcej