Dziś Dzień Języka Ojczystego. „Napewno” i „na prawdę” to najczęstsze błędy w internecie

Polacy mają duży problem z pisownią łączną i rozłączną (fot. arch.PAP/ITAR-TASS)

W 2018 r. w polskim internecie publikowano ponad 11 tys. błędów językowych dziennie. Najbardziej kłopotliwe okazały się wyrażenia takie jak „na pewno” czy „naprawdę”. Największym źródłem błędów okazał się Facebook. Badanie przeprowadził zespół Polszczyzna.pl i marka propagująca polszczyznę i literaturę polską – Nadwyraz.com.

Kilkaset osób pisało Ogólnopolskie Dyktando w Katowicach. Zwycięzca nie czekał na wyniki

Krzysztof Zubrzycki został Mistrzem Ortografii Polskiej 2018. W niedzielnym dyktandzie, pisanym w Katowicach przez kilkaset osób, zrobił cztery...

zobacz więcej

Na podstawie danych zebranych w ciągu 2018 r. przeanalizowano prawie 4,5 mln błędów, które zrobili użytkownicy piszący w internecie w języku polskim m.in. na Facebooku, YouTubie, na forach internetowych czy mikroblogach.

Dzięki temu udało się stworzyć listę 100 najczęściej popełnianych błędów językowych w ubiegłym roku.

Autorzy raportu poinformowali, że w 2018 r. średnio co osiem sekund ktoś publikował w internecie błędnie napisane słowo. Oznacza to, że dziennie pojawiało się ponad 11 tys. naruszeń językowych.

Największe kłopoty polscy internauci mieli z wyrażeniem „na pewno” (15,03 proc.). Na drugim miejscu znalazło się „naprawdę” (9,51 proc.). Na najniższym stopniu podium znalazł się pleonazm „dzień dzisiejszy” (8,65 proc.).

Arkadiusz Kleniewski, dziennikarz portalu tvp.info, Warszawskim Mistrzem Ortografii

Arkadiusz Kleniewski został Warszawskim Mistrzem Ortografii. Zwycięzca nie popełnił ani jednego błędu. To nie pierwszy jego sukces - na początku...

zobacz więcej

Z badań wynika, że Polacy mają duży problem z pisownią łączną i rozłączną. Choć wyrażenia „w ogóle”, „na razie”, „poza tym” mogą wydawać się proste do zapisania, internauci notorycznie popełniają błędy.

Następne miejsca w raporcie zajmują wyrazy z błędami ortograficznymi. Dużo osób nadal wyraz „mój” zapisuje przez „u”, „wziąć” jako „wsiąść”, a „naprzeciwko” internauci zapisują przez „sz”.

Z raportu wynika, że największą kopalnią błędów jest portal społecznościowy Facebook, z którego pochodzi aż 40,2 proc. naruszeń norm językowych. Trochę lepiej wypada serwis YouTube, odnotowano tam 20,8 proc. błędów.

Najmniej uchybień odnotowano w newsach dziennikarskich; są one źródłem 3,1 proc. naruszeń.

źródło:
Zobacz więcej