Oficer straży przybrzeżnej szykował atak terrorystyczny w stylu Breivika

Paul Hasson, 49-letni porucznik amerykańskiej straży przybrzeżnej, został aresztowany pod zarzutem planowania ataku terrorystycznego. Policja znalazła w jego domu 15 sztuk broni i ponad 1 tys. sztuk amunicji. Aresztowany sporządził listę osób, w tym znanych polityków partii demokratycznej, którzy mogli stać się celem jego działań.

Syn kapitana policji skazany za terroryzm. Był „oddanym żołnierzem” Państwa Islamskiego

Syn kapitana bostońskiej policji został skazany na 20 lat więzienia za planowanie zamachu terrorystycznego. Agenci FBI ustalili, że 26-letni...

zobacz więcej

Jak twierdzi prokuratura, od 2017 r. Hasson czerpał wiedzę, jak gromadzić broń i sporządzić listę potencjalnych ofiar z fragmentów liczącego 1,5 tys. stron manifestu norweskiego terrorysty Andersa Breivika. Przedstawiał się również jako „biały nacjonalista od ponad 30 lat”. Śledczy uważają jednak, że to dopiero „wierzchołek góry lodowej”.

– Oskarżony zamierzał zamordować niewinnych cywilów na skalę rzadko spotykaną w tym kraju – powiedział Robert Hur, okręgowy prokurator federalny, w dokumentach przedstawionych sądowi. Dodał, że aresztowany jest terrorystą zdecydowanym popełnić czyny, których celem jest „wpłyniecie na działania rządu”.

„Marzę o sposobie zabicia prawie każdej osoby na ziemi” – napisał Hasson w czerwcu 2017 r. w szkicu e-maila. W tekście tym aresztowany rozważa, które metody „spowodowania całkowitego zniszczenia” byłyby najskuteczniejsze. Ustalono, że pod uwagę brał atak biologiczny przy użyciu wąglika, jadu kiełbasianego bądź wirusa grypy hiszpanki, a także zanieczyszczenie dostaw żywności.

Według amerykańskich mediów aresztowany mieszka na przedmieściach Silver Spring w stanie Maryland. W jego domu znaleziono też narkotyki i sterydy (m.in. hormon wzrostu).

Straż przybrzeżna potwierdziła, że członek tej służby został aresztowany, lecz nie udzieliła dalszych informacji.

Anders Behring Breivik przeprowadził 22 lipca 2011 r. zamach bombowy na budynek rządowy w Oslo, w którym mieściła się m.in kancelaria premiera. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym partii pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Jego proces odbył się w dniach 16 kwietnia – 22 czerwca 2012 r. Został skazany na maksymalną w Norwegii karę 21 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej