Dron-kamikadze. Kałasznikow opracował nową broń

System przeszedł już testy i jest gotowy do sprzedaży (fot. mat.pras.)

Rosyjski koncern zbrojeniowy Kałasznikow, będący członkiem grupy Rostec, zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcie – drona-kamikadze Kub. Pojazd będzie wyposażony w głowicę odłamkową o wagomiarze 3 kg.

PGZ dostarczy 40 dronów rozpoznawczych dla wojska

Umowę na dostawę 40 taktycznych dronów rozpoznawczych krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego podpisało w piątek konsorcjum spółek PGZ oraz...

zobacz więcej

Drona zaprezentowano na odbywających się w Abu Dhabi targach IDEX 2019. Pojazd o rozpiętości skrzydeł 1,21 m ma startować z wyrzutni katapultowej, zaś do napędu służy spalinowy silnik pchający, z dwułopatowym śmigłem, która pozwoli osiągnąć prędkość do 130 km/godz. przez maksymalnie pół godziny.

Producent informuje, że naprowadzanie na cel może odbywać się manualnie, na podstawie wprowadzanych koordynatów GPS lub w oparciu o zdjęcia satelitarne. Prezes Rostecu Siergiej Czemiezow oświadczył, że „system „przeszedł już testy i jest gotowy do sprzedaży”.

Rosjanie przyrównują swój nowy produkt do izraelskiego systemu Harop (Harpia) obecnego na rynku od ponad 20 lat. Eksperci uważają, że to nietrafione porównanie. Harop jest znacznie większy i może dłużej przebywać w powietrzu, ale przede wszystkim jest amunicją krążącą i w razie braku kontaktu bojowego dron sam wraca na wskazane miejsce. Tymczasem Kub służy wyłącznie do ataku na z góry wybrany i wskazany cel.


źródło:
Zobacz więcej