Maduro traci jednego z najważniejszych wojskowych

Nicolas Maduro nie zamierza oddawać władzy (fot. PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS OFFICE HANDOUT)

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył, że attaché wojskowy Wenezueli przy ONZ oficjalnie uznał przywódcę opozycji wenezuelskiej Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta.

Wenezuelski minister: Opozycja musi przejść po trupach, by obalić Maduro

Minister obrony Wenezueli Vladimir Padrino powiedział, że opozycja będzie musiała przejść przez „nasze trupy”, by obalić prezydenta Nicolasa Maduro...

zobacz więcej

„Wenezuelski attaché wojskowy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, pułkownik Pedro Chirinos, poinformował, że oficjalnie uznał Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli” – napisał Bolton na Twitterze.

Przejęcie władzy przez Guaido uznało ponad 40 państw i Parlament Europejski. Nowego status quo nie zaakceptowała Rosja, która oznajmiła, że uważa Nicolasa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.

Rząd socjalisty Maduro doprowadził Wenezuelę na skraj całkowitego załamania gospodarczego; Zachód, który nałożył na Caracas liczne sankcje, oskarża też dotychczasowego prezydenta o zapędy dyktatorskie, podminowywanie demokracji i korupcję.

23 stycznia na fali masowych antyrządowych protestów przewodniczący parlamentu i lider opozycji Juan Guaido obwołał się tymczasowym prezydentem Wenezueli. Przekonuje, że wybory prezydenckie z maja 2018 r., które wygrał Maduro, nie były demokratyczne.


źródło:

Zobacz więcej