W Turcji zatrzęsła się ziemia

Trzęsienia ziemi nie są w Turcji niczym niezwykłym (fot. tvp.info/Łukasz Zaranek)

W zachodniej Turcji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,2. Władze zapewniają, że nikt nie ucierpiał.

Silne trzęsienie ziemi między Turcją a Grecją. „Panika w hotelu”

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Turcji – poinformowała w nocy z czwartku na piątek amerykańska służba...

zobacz więcej

Do trzęsienia doszło na głębokości 8,5 km w Prowincji Canakkale i było odczuwalne w pasie nadbrzeżnym Morza Egejskiego i Morza Marmara. Również w Stambule i w Bursie. Główny wstrząs trwał 45 sekund, po nim doszło jeszcze do 12 wstrząsów wtórnych.

Według lokalnych władz zdarzenie nie pociągnęło żadnych ofiar, uszkodzonych zostało kilka starych i niezamieszkałych budynków. Na miejscu zdarzenia utworzono centrum kryzysowe, w jego rejon skierowano także ekipy Tureckiego Czerwonego Półksiężyca.

Turcja znajduje się w rejonie wzmożonej aktywności sejsmicznej. Południowa i zachodnia część kraju leży na płycie afrykańskiej, która stopniowo napiera na płytę eurazjatycką, z prędkością ok. 4-5 cm rocznie. Proces trwa od setek tysięcy lat i doprowadził m.in. do wypiętrzenia pasma Karpat.

W 2011 r. trzęsienie ziemi w tureckiej w prowincji Wan zabiło ponad 600 osób. W 1999 r. w północno-zachodniej Turcji dwa silne trzęsienia spowodowały śmierć blisko 20 tys. osób.


źródło:
Zobacz więcej