„Washington Post”: Tysiące Polaków ryzykowało życiem, żeby pomóc Żydom

„Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie walczyli, aby ostrzec świat o masowym mordowaniu Żydów” (fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images)

„Polska była pierwszym krajem, który został najechany i był okupowany przez reżim Adolfa Hitlera i nigdy nie miała rządu kolaboracyjnego (…) Tysiące Polaków ryzykowało życiem, żeby pomóc Żydom” – napisał „The Washington Post”. Dziennik odniósł się do napięcia między Polską a Izraelem.

„Polacy niech przeproszą”, „Katz mógł mówić o ryzykujących życie”. Izraelskie reakcje na kryzys

– I znów Netanjahu przeprasza Polaków, a to oni powinni przepraszać nas za miliony wymordowane w Polsce podczas holokaustu, za pomoc nazistom –...

zobacz więcej

„The Washington Post” nawiązał do wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który podczas pobytu w Warszawie powiedział, że „Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście”.

W związku z tymi słowami premier Mateusz Morawiecki odwołał udział Polski w szczycie V4, który miał odbyć się w Izraelu.

Israel Katz, pełniący obowiązki ministra izraelskiego MSZ, odnosząc się słów Netanjahu stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca – »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«”.

Dziennik przypomniał, że „Polska była pierwszym krajem, który został najechany i był okupowany przez reżim Adolfa Hitlera i nigdy nie miała rządu kolaboracyjnego”.

„Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie walczyli, aby ostrzec świat o masowym mordowaniu Żydów. Tysiące Polaków ryzykowało życiem, żeby pomóc Żydom” – napisano.

Gazeta stwierdziła jednak, że „badacze Holokaustu zgromadzili wiele dowodów na to, że polscy mieszkańcy wsi mordowali Żydów uciekających przed Niemcami, a także że Polacy żerowali na bezradnych Żydach dla zysku finansowego”.

źródło:
Zobacz więcej