MSZ: Nie radzimy tam jechać. Ciężko będzie pomóc

Od 7 lutego na Haiti organizowane są antyrządowe protesty – dochodzi do starć pomiędzy siłami rządowymi a demonstrantami (fot. REUTERS/Jeanty Junior Augustin)

Ze względu na nasilenie antyrządowych protestów i bardzo wysoki poziom przestępczości Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże na Haiti. W kraju nie ma polskiej placówki, więc pomoc Polakom może być ograniczona.

Skandaliczne słowa szefa izraelskiego MSZ. Waszyngton apeluje o podjęcie dialogu

Stany Zjednoczone wezwały Izrael i Polskę do podjęcia dialogu. „Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi....

zobacz więcej

Od 7 lutego na Haiti trwają antyrządowe protesty. Dochodzi do starć pomiędzy siłami rządowymi a demonstrantami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w wyniku starć rannych zostało kilkadziesiąt osób, są też ofiary śmiertelne. Możliwe są czasowe utrudnienia w ruchu oraz problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.

„MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach na Haiti jest nielegalny. Przebywającym na miejscu zalecamy stosowanie się do poleceń sił porządkowych i śledzenie komunikatów na temat bezpieczeństwa” – ostrzega resort w komunikacie.

Na całym Haiti, w tym w stolicy Port-au-Prince, jest wysoki poziom przestępczości. Dochodzi do morderstw, napadów rabunkowych, włamań do samochodów i domów. Zdarzały się przypadki napaści na turystów przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów, porwań dla okupu oraz napaści na przyjeżdżających na drodze prowadzącej do lub z lotniska. Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.

Szwecja nie chce wydać Stefana Michnika. MSZ wzywa szwedzkiego ambasadora

Ambasador Szwecji został we wtorek przed południem wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu o odmowie wydania Polsce Stefana Michnika,...

zobacz więcej

W kraju nie ma polskiej placówki, w związku z tym możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona.

Zgodnie z prawem unijnym, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza Unią Europejską), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w tym kraju placówkę.

Pomoc odbywa się na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Aby skontaktować się z placówką państwa członkowskiego UE, należy korzystać z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży na Haiti w systemie Odyseusz: https://odyseusz.msz.gov.pl/

Resort przypomina też ogólne zasady podróżowania do tego kraju.

Obywatele polscy mogą przebywać na Haiti bez wiz do 90 dni. Poziom opieki medycznej i poziom sanitarny są poniżej przeciętnych standardów. Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczce. W 2015 i 2016 r. odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika.

MSZ podkreśla, że publikowane przez resort informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. – Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa – przypomina komunikat.

źródło:

Zobacz więcej