Wpływowy generał skazany na dożywocie za korupcję

Uzyskane nielegalnie aktywa zostały skonfiskowane (fot. T.J. Kirkpatrick/Getty Images)

Sąd wojskowy w Chinach skazał wpływowego niegdyś generała, byłego członka Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i szefa połączonych sztabów chińskiej armii Fang Fenghuia na dożywocie za korupcję – przekazała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Szef Interpolu podejrzany o korupcję. „Zagrożenie partii i bezpieczeństwa Chin”

Były szef Interpolu Meng Hongwei jest podejrzany o przyjęcie łapówki, przeciwko niemu toczy się śledztwo – poinformowało w poniedziałek na swojej...

zobacz więcej

Sąd orzekł, że były generał przyjmował łapówki i zgromadził olbrzymi majątek, którego źródeł nie był w stanie udowodnić. Uzyskane nielegalnie aktywa zostały skonfiskowane.

Fang zniknął z przestrzeni publicznej latem 2017 r., a po kilku miesiącach władze potwierdziły, że toczy się przeciwko niemu postępowanie korupcyjne. Informując o wydaleniu go z Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) i Komunistycznej Partii Chin (KPCh), Xinhua określała go jako „chciwego politycznego degenerata”.

Jego upadek zaskoczył obserwatorów, którzy spodziewali się raczej jego awansu na jedno z najwyższych stanowisk w CKW. Wskazywano, że uczestniczył w szeregu wydarzeń dyplomatycznych wysokiego szczebla, w tym w spotkaniu prezydenta Chin Xi Jinpinga z przywódcą USA Donaldem Trumpem na Florydzie w kwietniu 2017 r.

W ramach kampanii antykorupcyjnej w Chinach przeprowadzono już dochodzenia przeciwko dziesiątkom oficerów ChALW, w tym przeciw prominentnym niegdyś generałom Guo Boxiongowi i Xu Caihouowi, którzy również zasiadali w CKW. Xu zmarł na raka w 2015 r., zanim rozpoczął się jego proces przed sądem wojskowym, a Guo został w 2016 r. skazany na dożywocie.

Prezydent Xi nadzoruje szeroko zakrojoną kampanię modernizacji chińskiego wojska, które – według zapowiedzi przywódcy – do połowy wieku ma się stać „światowej klasy armią”. Dzięki zeszłorocznej nowelizacji konstytucji Xi, który od 2012 r. stoi na czele KPCh i kieruje CKW, może pełnić funkcję prezydenta kraju bezterminowo.

źródło:

Zobacz więcej