Zmarła Irmina Zembrzuska-Wysocka „Irma”, uczestniczka powstania warszawskiego

Irmina Zembrzuska-Wysocka miała 93 lata (fot. FB/Muzeum Powstania Warszawskiego)

17 lutego w Monachium zmarła Irmina Zembrzuska-Wysocka „Irma” – uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka i sanitariuszka w Zgrupowaniu „Bartkiewicz”, po wojnie spikerka Radia Wolna Europa, poetka – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zmarł kolejny bohater konspiracji i Powstania Warszawskiego, Andrzej Wiczyński, ps. Antek

W czasie egzaminu konspiracyjnej podchorążówki musiał wydostać się z okrążenia – to nie były manewry, chodziło o autentycznych esesmanów. Jeszcze...

zobacz więcej

Irmina Zembrzuska urodziła się 4 grudnia 1925 r. w Warszawie. Ukończyła Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu. Doświadczenia nabyte w harcerstwie, kursy sanitarne, bardzo się jej przydały, gdy po wybuchu wojny opiekowała się w Szpitalu Ujazdowskim rannymi w kampanii wrześniowej żołnierzami – podaje Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W roku 1942, przyjmując pseudonim „Irma”, wstąpiła do Armii Krajowej. Podczas powstania była sanitariuszką III kompanii „Lechicza”, wchodzącej w skład zgrupowania „Bartkiewicza” (Śródmieście-Północ). Ranna, cudem uniknęła amputacji nogi. Po trzytygodniowym pobycie w polowym szpitalu powróciła do walczącego oddziału. Za dzielność, odwagę i bohaterstwo odznaczona została Krzyżem Walecznych.

Po upadku powstania „Irma” dostała się do niemieckiej niewoli. Do końca wojny więziono ją w obozie jenieckim w Zeithain, między Dreznem a Lipskiem. Po wojnie pracowała w szpitalu w Hanau, podjęła też studia medyczne na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Jesienią 1946 r. wyjechała do Anglii, gdzie spędziła pierwsze powojenne lata.

Powróciła jednak do Niemiec i rozpoczęła pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W RWE jako spikerka przepracowała prawie 30 lat.

Fragmenty jej wierszy i powstańczego pamiętnika zostały wydane w książce „Z Warszawą w sercu” (PIW, 1996). W jednym z wierszy napisała: „Nie mam ucieczki, odwrotu, / Przez ból rozłąki, rozstania / Jestem skazana na Polskę / Wyrokiem bez odwołania...” (fragment wiersza „Niosę Ją w sobie”).

W lutym 2016 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Irminę Zembrzuską-Wysocką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Niemczech, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych.

źródło:

Zobacz więcej