Prezydent Iranu: Napięcia z USA osiągnęły „maksimum”

Hasan Rowhani, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan (fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV/POOL)

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w środę, że napięcia na linii Teheran - Waszyngton osiągnęły „maksimum” – przekazał irański nadawca państwowy IRIB. Rowhani dodał, że bliskowschodnia konferencja zorganizowana w ubiegłym tygodniu w Polsce „była porażką”.

Palenie flag USA, straszenie rakietami. Iran świętuje rocznicę rewolucji

Dziesiątki tysięcy osób wzięły udział w ceremoniach z okazji 40. rocznicy rewolucji islamskiej w Iranie. To najważniejsze państwowe święto w kraju...

zobacz więcej

– Walka między Iranem a Ameryką jest obecnie na maksymalnym poziomie. Ameryka wykorzystała całą swoją moc przeciwko nam – powiedział Rowhani na posiedzeniu rządu.

Wskazał, że relacje z USA rzadko były wcześniej tak napięte.

Pogorszenie i tak już napiętych od lat relacji między Teheranem a Waszyngtonem nastąpiło po wycofaniu się w maju 2018 roku Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem z 2015 roku i ponownym nałożeniu sankcji gospodarczych.

Rowhani ocenił w środę, że ubiegłotygodniowa konferencja na temat Bliskiego Wschodu nie osiągnęła swoich celów. Przedstawiciele z 60 państw świata zebrali się w Warszawie, gdzie USA miały nadzieję na zwiększenie presji na Iran, ale – jak wskazuje Agencja Reutera – szefowie dyplomacji europejskich mocarstw, wciąż zaangażowanych w porozumienie nuklearne, nie uczestniczyli w konferencji.

– To kolejna porażka amerykańskich polityk regionalnych – oświadczył Rowhani.

źródło:

Zobacz więcej