Salvini o grupach politycznych w przyszłym PE: Mamy już sojuszników, m.in. w Polsce

– Mamy już naszych sojuszników na poziomie międzynarodowym, we Francji, Niemczech, w Belgii, w Polsce, w Szwecji i na szczęście jako Liga odgrywamy centralną rolę – zaznaczył przywódca Ligi (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Wicepremier Włoch i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini oświadczył w środę, że nie zamierza powoływać z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd wspólnej grupy w przyszłym Parlamencie Europejskim. „Mamy już sojuszników, między innymi w Polsce” – dodał.

Salvini po rozmowie z prezesem PiS: Rozpoczął się dialog

Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim – powiedział wicepremier Włoch, szef MSW i lider...

zobacz więcej

W wywiadzie radiowym Salvini, odnosząc się do sugestii włoskiej prasy o tym, że chce zaproponować koalicyjnemu ruchowi utworzenie wspólnej grupy w PE po majowych wyborach, odparł, że nie rozważa takiej możliwości. – Wybory do Parlamentu Europejskiego będą okazją do zmiany; my jako Liga mamy jasne idee co do tego, jak zmienić Unię – stwierdził w komercyjnym włoskim radiu.

– Mamy już naszych sojuszników na poziomie międzynarodowym, we Francji, Niemczech, w Belgii, w Polsce, w Szwecji i na szczęście jako Liga odgrywamy centralną rolę – zaznaczył przywódca Ligi.

W styczniu Salvini był w Warszawie, gdzie rozmawiał także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat współpracy.

Salvini wyjaśnił, że w obecnym momencie wybory do PE wydają mu się „odległe”. Podkreślił, że zajmuje się teraz sprawami wewnętrznymi w kraju.

W środę gazety napisały, że zamierza on zaproponować swemu koalicjantowi z rządu wejście do wspólnej „dużej grupy suwerenistów”, którą chce powołać z liderką francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen i PiS. Według gazet taka oferta miała być następstwem poprawy relacji w koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Ruch Pięciu Gwiazd w piątek przedstawił swych sojuszników, z którymi chce utworzyć nową grupę w europarlamencie. Jest wśród nich Kukiz'15.

źródło:

Zobacz więcej