RAPORT

Kampania 2020

Napisz kryminał z 1919, 2019 lub 2119 r. Konkurs na stulecie policji

Organizatorzy chcą, aby uczestnicy konkursu stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powołania polskiej policji Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji ogłosiły konkurs literacki „Stulecie polskiego kryminału” na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne. Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 r.

Konferencja i wystawa poświęcone 100. rocznicy inauguracji Sejmu Ustawodawczego

W przededniu 100. rocznicy inauguracji Sejmu Ustawodawczego, pierwszego parlamentu niepodległej II Rzeczypospolitej, marszałkowie Sejmu i Senatu...

zobacz więcej

Organizatorzy podkreślają, że chcą, aby uczestnicy konkursu „stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania”. „Może utrzymane w dawnym stylu, na wzór kryminałów z początku wieku XX? Może nowoczesne w formie, ale doskonale retro w treści?” - wskazano.

Opowiadania konkursowe można przygotować w jednej z trzech kategorii:

– kryminał sto lat temu – stylistyka retro, praca policji w 1919 r. i kolejnych latach;
– kryminał dzisiaj – realia czasów współczesnych, aktualne technologie;
– kryminał za sto lat – dla wizjonerów w sprawach technologii, pracy policji w społeczeństwie przyszłości.

W konkursie mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne: po 2 tys. zł za pierwsze miejsce, 1,5 tys. zł za drugie, 1 tys. zł za trzecie w każdej kategorii. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie. Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej.

Dodano, że „organizatorzy zaproszą chętnych uczestników konkursu na spotkania, które ułatwią pisanie i poszerzą warsztat kryminalistyczny”.

Opowiadanie konkursowe o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym nie może przekraczać 27 tys. znaków (ok. 15 stron maszynopisu). Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 r. na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Więcej informacji w regulaminie konkursu dostępnym na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

„Niepodległa” włącza się w obchody rocznicy wyborów 4 czerwca oraz pielgrzymki papieża

Biuro Programu „Niepodległa” włącza się w obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca oraz 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski –...

zobacz więcej

W informacji prasowej podano, że w komisji konkursowej zasiądą między innymi Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Bińkowska i przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

Napisano, że „jury dołoży wszelkich starań, aby wyniki konkursu ogłosić w Święto Policji, 24 lipca 2019 (niemniej jednak data ogłoszenia może ulec zmianie)”.

24 lipca to rocznica powołania polskiej policji. Tego dnia w 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o Policji Państwowej.

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, zaś partnerem medialnym Portal Kryminalny, który jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Redakcja portalu „Czytam, bo lubię” sprawuje nad konkursem patronat medialny.

źródło:

Zobacz więcej