Przełożeni zakonów przepraszają ofiary wykorzystywania seksualnego

We wspólnym oświadczeniu przełożeni zakonni przyznali, że do nadużyć i wykorzystywania seksualnego nieletnich w podległych im zgromadzeniach dochodziło przez dziesięciolecia (fot. REUTERS/Paul Hanna)

Przełożeni generalni zakonów męskich i żeńskich przeprosili za akty wykorzystywania seksualnego, których dopuścili się zakonnicy i zakonnice. We czwartek rozpoczyna się w Watykanie czterodniowe spotkanie poświęcone walce z pedofilią i ochroną nieletnich w Kościele.

Watykan: emerytowany arcybiskup Waszyngtonu wydalony ze stanu duchownego

Kongregacja Nauki Wiary orzekła karę wydalenia ze stanu duchownego 88- letniego abp Theodore'a Edgara McCarricka, emerytowanego arcybiskupa...

zobacz więcej

We wspólnym oświadczeniu przełożeni zakonni przyznali, że do nadużyć i wykorzystywania seksualnego nieletnich w podległych im zgromadzeniach dochodziło przez dziesięciolecia. Wyrazili ubolewanie i prosili o wybaczenie za brak właściwej reakcji władz zakonnych. W oświadczeniu czytamy: „Pochylamy nasze głowy ze wstydu”.

W rozpoczynającym się pojutrze w Watykanie czterodniowym spotkaniu poświęconym walce z pedofilią w Kościele weźmie udział ponad stu przewodniczących episkopatów, zwierzchnicy katolickich Kościołów Wschodnich, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i Kurii rzymskiej.

Papież Franciszek, inicjator pierwszego takiego spotkania w historii Kościoła, otworzy obrady i zamknie je w najbliższą niedzielę. Przewidziano również spotkania z ofiarami nadużyć.

źródło:
Zobacz więcej