Spójrzcie na niebo. Superksiężyc już tam jest

Wschód księżyca dziś nastąpi o 16:51 (fot. NurPhoto/NurPhoto/Getty Images)

Dziś będzie można zaobserwować superksiężyc, czyli największą i najjaśniejszą pełnię księżyca w roku. Superksiężyc to zjawisko wyjątkowe, które mogą obserwować zwykli ludzie. Wschód księżyca o 16.51 i wtedy zjawisko będzie najlepiej widoczne.

Droga Mleczna i Galaktyka Andromedy zderzą się później, niż sądzono

Galaktyka Andromedy zderzy się z Drogą Mleczną, ale nastąpi to później, niż sądzono, bo za 4,5 miliarda lat – wykazały dane zebrane przez satelitę...

zobacz więcej

Superksiężyc to zjawisko wyjątkowe – mówi Milena Ratajczak z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

– Czasami się zdarza, że księżyc jest nieco bliżej ziemi i wtedy jest trochę większy pod względem swoich rozmiarów kątowych, czyli tarcza jest większa w porównaniu do zwykłej pełni. Wtedy jest on jaśniejszy i bardziej spektakularny dla osób, które mogą go oglądać – powiedziała Milena Ratajczak.

W Polsce superksiężyc będzie najlepiej widoczny po wschodzie, tuż przed godz. 17.00. Zjawisko będzie można obserwować przez całą noc.

Dziś nad Polską, poza superksiężycem, gołym okiem zobaczymy również inne ciekawe – choć nieco bardziej pospolite – obiekty zimowego nieba.

Wśród nich znajduje się gwiazdozbiór Lwa i Oriona, ze słynnym Pasem Oriona. Tuż po zachodzie słońca dobrze widoczna będzie również Wenus.

– Nawet gołym okiem możemy obserwować te zjawiska, im jesteśmy dalej świateł miasta, tym lepiej – wyjaśnia Milena Ratajczak.

Według synoptyków IMGW wieczorem i w nocy, mimo częściowego zachmurzenia, będzie można obserwować superksiężyc. Najlepsze warunki do nocnych obserwacji będą mieli mieszkańcy Polski centralnej, południowej i południowo-wschodniej.

źródło:
Zobacz więcej