Resort zdrowia rezygnuje z prac nad monitoringiem dla ratowników

Kamery miałyby umożliwić rejestrowanie przebiegu interwencji ekip karetek pogotowia (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z dalszych prac nad przepisami o stosowaniu kamer przez zespoły ratownictwa medycznego. Decyzję tę z uznaniem odnotował Urząd Ochrony Danych Osobowych. Zdaniem prezes Urzędu Edyty Bielak-Jomaa proponowane rozwiązania wzbudzały wątpliwości w kontekście przestrzegania przepisów RODO.

RODO wchodzi w życie. Nowe prawo ma lepiej chronić nasze dane

Od piątku w całej Unii Europejskiej obowiązuje unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Zakłada m.in. prawo do bycia zapomnianym,...

zobacz więcej

Prezes UODO interweniowała w Ministerstwie Zdrowia w tej sprawie, ponieważ jej zdaniem „proponowane rozwiązania budziły poważne wątpliwości, nie tylko z punktu widzenia ochrony danych osobowych, ale także przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej”.

Zdaniem prezes UODO procedowanie przepisów o stosowaniu przez ratowników monitoringu w ramach trwających prac legislacyjnych nad projektem noweli dotyczącym RODO uniemożliwia przeprowadzenie odpowiednich dyskusji i konsultacji publicznych.

Tymczasem, jak zaznaczono, w ocenie prezesa UODO w przypadku rozwiązań, które w tak znacznym stopniu ingerują w nasze prawo do prywatności, nieodzowna jest dyskusja obejmująca wiele podmiotów i instytucji, które mogą być dotknięte wprowadzonymi zmianami (m.in. organizacje pracodawców, związki zawodowe i pacjenci).

Ministerstwo Zdrowia w piśmie do UODO, datowanym na 14 lutego i udostępnionym przez Urząd, poinformowało, że zrezygnowało z procedowania rozwiązania w sprawie tzw. kamer nasobnych w ramach toczącego się procesu legislacyjnego dotyczącego rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679.

Minister zdrowia: Mamy jedne z najtańszych leków w Europie

– Ministerstwo Zdrowia nie idzie na pasku koncernów; mamy jedne z najtańszych leków w Europie. Koncerny płaczą, że je docisnęliśmy do ściany –...

zobacz więcej

„Aktualnie prowadzone są dalsze, pogłębione pracę analityczne, mające na celu potwierdzenie zasadności wprowadzenia ewentualnych zmian w zakresie wprowadzenia kamer nasobnych w zespołach ratownictwa medycznego” – przekazano w piśmie, pod którym widnieje podpis wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko.

Wskazano w nim, że w przypadku podjęcia prac nad nowelizacją przepisów ustawy o PRM w przedmiotowym zakresie projekt będzie przedmiotem szerokiej dyskusji oraz konsultacji publicznych.

Kamery miałyby umożliwić rejestrowanie przebiegu interwencji ekip karetek pogotowia. Chodziłoby w szczególności o utrwalenie sytuacji zagrażających życiu ratowników medycznych i pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej