RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Timmermans: Sprawdzę informacje o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce

„Polski sędzia jest także europejskim sędzią” (fot. PAP/Marcin Bielecki)
„Polski sędzia jest także europejskim sędzią” (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział, że sprawdzi informacje o dyscyplinarnych postępowaniach wobec sędziów w Polsce. Frans Timmermans mówił o tym w Brukseli przed spotkaniem unijnych ministrów do spraw europejskich, na którym jednym z tematów ma być reforma sądownictwa w Polsce.

Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania

Sędzia Sławomir Jęksa uniewinniając żonę prezydenta Poznania od zarzutu użycia wulgarnych słów, w uzasadnieniu skrytykował obecną sytuację w...

zobacz więcej

Komisja już wcześniej mówiła, że otrzymuje informacje o dyscyplinarkach wobec sędziów, którzy składają pytania do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

– Polski sędzia jest także europejskim sędzią. Nikt nie powinien ingerować w prawo sędziego do składania pytań do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli to okaże się strukturalnym problemem, że sędziowie są obejmowani postępowaniem dyscyplinarnym, bo kierowali pytania do Trybunału w Luksemburgu, Komisja Europejska będzie musiała działać – powiedział wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Około 15.00 ma rozpocząć się dyskusja o reformie sądownictwa w Polsce. To ostatni punkt dzisiejszego spotkania ministrów do spraw europejskich 28 krajów.

źródło:
Zobacz więcej