Zapisy na V Dyktando Krakowskie. W konkursie weźmie udział m.in. Roksana Węgiel

Zainteresowani mogą nadsyłać zgłoszenia do 29 lutego (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Trwają zapisy na V Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 16 marca. Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 600 dla osób dorosłych oraz 200 dla dzieci i młodzieży – poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Arkadiusz Kleniewski, dziennikarz portalu tvp.info, zwycięzcą Czwartego Dyktanda Krakowskiego

W kategorii tradacyjnej i młodzieży poniżej 15 roku życia o tytuł mistrza ortografii walczyli tegoroczni uczestnicy Czwartego Dyktanda...

zobacz więcej

Zainteresowani mogą nadsyłać zgłoszenia do 29 lutego za pośrednictwem strony mjo.uj.edu.pl. Jeśli zostaną wolne miejsca, to druga tura zgłoszeń potrwa od 1 do 10 marca. Zwycięzca dyktanda otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii. Przewidziano też nagrody rzeczowe.

Wzorem lat ubiegłych dla chcących sprawdzić się w ortograficznym wyzwaniu przygotowane zostały dwie kategorie wiekowe: junior do 15. roku życia oraz dla dorosłych. W tej pierwszej swoich sił spróbuje Roksana Węgiel - zwyciężczyni 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Z kolei dyktando dla dorosłych przeczyta piosenkarka Anna Wyszkoni. Obie wokalistki wezmą również udział w spotkaniu autorskim tuż po zakończeniu pisania sprawdzianu.

Tekst dyktanda, tak jak w latach ubiegłych, przygotuje językoznawca Mirosława Mycawka. W rozmowie z PAP zapowiedziała, że dyktando - tak jak w latach ubiegłych - będzie pod względem treści lub języka nawiązywać do Krakowa. Jak dodała, dyktando dla dorosłych ma być trudne, ponieważ biorą w nim udział osoby bardzo dobrze przygotowane; natomiast dla dzieci i młodzieży - łatwiejsze, aby zachęcić najmłodszych do ortografii.

Patronat nad wydarzeniem objęły m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego.

Dyktando Krakowskie odbędzie się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego, który Wydział Polonistyki UJ organizuje od 21 lutego do 21 marca. W ramach wydarzenia, oprócz Dyktanda Krakowskiego, odbędą się m.in. warsztaty z emisji głosu, zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Collegium Maius.

Rok temu zwycięzcą dyktanda został Arkadiusz Kleniewski, dziennikarz portalu tvp.info.

źródło:

Zobacz więcej