Nieoficjalnie: europoseł Tomasz Poręba poprowadzi kampanię wyborczą PiS do PE

Tomasz Poręba był szefem sztabu PiS podczas ostatnich wyborów samorządowych (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Europoseł PiS Tomasz Poręba ma poprowadzić zbliżającą się kampanię wyborczą ugrupowania do PE. We wtorek mają zapaść decyzje dotyczące list wyborczych, poza obecnymi europarlamentarzystami znajdą się na nich m.in. Beata Szydło oraz Anna Zalewska.

Wybory do PE odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 r.

– Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja 2019 r. - poinformowała w czwartek w Senacie szefowa Krajowego Biura...

zobacz więcej

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja, ich zarządzenie przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 25 lutego. Wtedy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

Jak wynika z informacji PAP uzyskanych w kierownictwie PiS, kampanię ugrupowania ma poprowadzić Tomasz Poręba. Podkreśla się, że sprawdził się on w roli szefa sztabu podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Polityk z kierownictwa PiS, na którego powołuje się PAP, zaznaczył, że aby Poręba formalnie objął funkcję szefa sztabu wyborczego, Komitet Polityczny PiS musi przyjąć uchwałę w tej sprawie. Ma stać się to podczas wtorkowego posiedzenia Komitetu.

– Tematem posiedzenia będzie też zatwierdzenie list kandydatów PiS w nadchodzących wyborach do PE – zdradził jeden z polityków z kierownictwa PiS. Jak dodał, na listach wyborczych PiS znajdą się m.in. obecni europarlamentarzyści PiS: Tomasz Poręba, Ryszard Legutko, Jadwiga Wiśniewska, Ryszard Czarnecki, Zbigniew Kuźmiuk, a także wicepremier Beata Szydło, szefowa resortu edukacji Anna Zalewska czy minister w KPRM Beata Kempa.

Polityk PiS poinformował ponadto, że na sobotę zaplanowana jest konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której mają zostać przedstawione kolejne propozycje programowe przed zbliżającym się maratonem wyborczym - majowymi wyborami do PE oraz jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 przedstawicieli do PE w 13 okręgach wyborczych. W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów wyborczych - liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą D'Hondta w skali całego kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

źródło:

Zobacz więcej