Kolejna nagroda dla „Zimnej wojny”. „Był to znakomity rok w kinie”

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego powalczy o Oscara (mat. pras. Kino Świat)

Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i polska sekcja FIPRESCI przyznały nagrody dla filmów, które zadebiutowały na ekranach polskich kin w 2018 r. Wśród wyróżnionych obrazów znalazły się „Zimna wojna”, „Kler” oraz „Roma”.

BAFTA: „Roma” Alfonso Cuarona wielkim wygranym. „Zimna wojna” Pawlikowskiego bez nagród

Hiszpańskojęzyczny dramat „Roma” otrzymał w niedzielę nagrodę dla najlepszego filmu na ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk...

zobacz więcej

Przyznawane od 1956 roku wyróżnienia są nagrodami dziennikarzy i krytyków. Mają charakter niezależny i są przyznawane od 1985 r. przez krytyków filmowych należących do SFP zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI.

Złotymi Taśmami za filmy wprowadzone na ekrany w 2018 roku nagrodzono ex aequo „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego oraz „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. W kategorii „film zagraniczny” nagrodzono „Romę” Alfonso Cuarona.

Przewodnicząca zarządu Koła Piśmiennictwa SFP Barbara Hollender zwróciła uwagę, że „Zimna wojna” jest historią silnie zakorzenioną w polskich realiach i ogromnie osobistą, a jednocześnie – poprzez wątek niespełnionej miłości – uniwersalną. Dziennikarka podkreśliła, że wyróżniony tą samą nagrodą „Kler” podejmuje ważny dla opinii społecznej temat pedofilii w Kościele. Porównała film Smarzowskiego do pokazywanego na ostatnim festiwalu w Berlinie obrazu „Grace a Dieu” François Ozona.

Poważna konkurencja

Hollender przekonywała, że zarówno „Zimna wojna”, kandydująca w tym roku do Oscara, jak i „Kler” są w równym stopniu wybitne. – Nagrodziliśmy dwa najsilniejsze filmy, które w tym roku powstały. Był to znakomity rok w kinie zarówno na świecie, jak i w Polsce – podsumowała. Zwróciła również uwagę, że „filmy takie jak »Roma« Alfonso Cuarona, który zadebiutował na platformie Netflix, świadczą o tym, że internetowe serwisy, umożliwiające streaming filmów, mogą stać się poważną konkurencją dla tradycyjnego kina”.

Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznali także wyróżnienia. Otrzymały je filmy „Jak pies z kotem” Andrzeja Kondratiuka oraz „Over the Limit” Marty Prus, zaś pośród filmów zagranicznych „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa i „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha.

Złote Taśmy, których historia sięga 1956 r., początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskie. Przyznawano je w trzech kategoriach: „film polski”, „film polski krótkometrażowy” i „film zagraniczny”. Osobną kategorią była „nagroda krytyków”, zrzeszonych wówczas w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Wśród nagrodzonych dzieł zagranicznych twórców znajdują się filmy m.in. Ingmara Bergmana, Federico Felliniego, Michelangelo Antonioniego, Luchino Viscontiego, Luisa Bunuela, Milosza Formana, Petera Weira. Z artystów polskich laury przypadły m.in. Andrzejowi Wajdzie, Andrzejowi Munkowi, Wojciechowi Jerzemu Hasowi, Kazimierzowi Kutzowi, Jerzemu Skolimowskiemu, Krzysztofowi Zanussiemu, Krzysztofowi Kieślowskiemu.

źródło:

Zobacz więcej