Szef Huawei: USA nie zniszczą naszej firmy

Ren Zhengfei (fot. TT/Kevin Jona)

Założyciel chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei Ren Zhengfei ostrzegł w rozmowie z BBC, że „nie ma sposobu, w który Stany Zjednoczone mogą zniszczyć” jego firmę. Zapowiedział też gotowość dostosowania się do zmieniającego się rynku i zwiększone inwestycje poza USA.

Huawei: Amerykańskie oskarżenia bezpodstawne, a zachowanie – szokujące

„Niedawno mała grupa amerykańskich urzędników próbowała wywrzeć presję na kraje europejskie, aby z uwagi na kwestie bezpieczeństwa wykluczyły...

zobacz więcej

74-letni Zhengfei bagatelizował ryzyko bojkotu lub wykluczenia firmy z kluczowej infrastruktury cyfrowej pod wpływem nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, tłumacząc, że „świat nie może nas zostawić, bo jesteśmy bardziej zaawansowani”. – Jeśli światła zgasną na Zachodzie to Wschód wciąż będzie świecił. Jeśli zapadnie ciemność na Północy, to wciąż będzie Południe. Ameryka nie reprezentuje całego świata, a jedynie jego część – przekonywał.

Stany Zjednoczone wielokrotnie ostrzegały przed możliwością wykorzystywania produktów Huawei do szpiegostwa lub cybersabotażu ze strony chińskich władz, a w ubiegłym roku z tego powodu Australia i Nowa Zelandia zablokowały możliwość używania podzespołów tego producenta w swoich sieciach 5G.

Jak argumentowano, zgodnie z chińskim prawem, firmy są zobowiązane do „wspierania, współpracowania oraz wspólnego działania z pracą państwowego wywiadu”, a także muszą posiadać m.in. specjalną komisję stworzoną do współpracy z rządzącą Komunistyczną Partią Chin. Koncern wielokrotnie odrzucał jednak wszelkie oskarżenia o szpiegostwo.

Wiele brytyjskich firm komórkowych jak Vodafone, EE i Three współpracuje z Huawei na etapie wstępnych przygotowań do rozwoju nowej infrastruktury i czeka na ostateczną decyzję rządu w tej sprawie. – Wciąż ufamy Wielkiej Brytanii i mamy nadzieję, że Wielka Brytania będzie nam ufała nawet bardziej. (...) Będziemy (tutaj) inwestować coraz więcej, bo jeśli Stany Zjednoczone nam nie ufają, to przeniesiemy nasze inwestycje z USA do Wielkiej Brytanii na nawet większą skalę – zapowiedział Zhangfei.

W styczniu polskie władze aresztowały pracownika Huawei pod zarzutami szpiegostwa, a Czechy wykluczyły firmę z publicznych przetargów po ostrzeżeniu ze strony instytucji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo kraju.

źródło:

Zobacz więcej