RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Stulecie Winnych” już po prapremierze. „Pokazanie historii Polski przez pryzmat zwykłych ludzi”

Jedną z głównych ról w serialu gra Kinga Preis (fot. R. Pałka / materiały prasowe Endemol Shine Polska)

W warszawskim kinie Iluzjon odbył się przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka nowego serialu Telewizji Polskiej – „Stulecie Winnych”. Premiera w Jedynce w niedzielę 3 marca.

Sprawdzone hity i nowe superprodukcje. TVP prezentuje wiosenną ramówkę

Nowe programy i seriale, a także wiele sprawdzonych pozycji, które już do dawna cieszą się sympatią widzów. Telewizja Polska zaprezentowała ramówkę...

zobacz więcej

Serial przedstawia historię wielopokoleniowej rodziny Winnych, zamieszkującej podwarszawski Brwinów, której losy wplecione są w dramatyczne wydarzenia XX wieku.

Osią fabularną serialu jest historia bliźniaczek – Ani i Mani Winnych, których matka umiera podczas porodu, a bliscy muszą zmierzyć się z tą tragedią i zapewnić dziewczynkom jak najlepsze życie. Serialowa rodzina Winnych towarzyszyć będzie historycznym rodzinom Lilpopów, Wieruszów-Kowalskich i Iwaszkiewiczów. Z ich udziałem odrodzi się niepodległe państwo polskie.

Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule. Autorka podkreśliła, że rodzina Winnych to zwykli – niezwykli ludzie. – Winni to jest nazwisko. To jest pewna przewrotność moja. Bardzo zależało mi, żeby pokazać wielką historię Polski przez pryzmat zwykłych ludzi, którzy żyją w małych ojczyznach i doświadczają na co dzień najgorszej strony tego, co spotyka Polskę – wyjaśniła Grabowska.

Siła rodziny

Długie lata pierwszej wojny światowej, wojna polsko-bolszewicka w 1920 roku oraz epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają rodzinę Winnych. Kinga Preis, grająca postać Bronisławy Winnej, wskazała, że serial opowiadający wiek historii pokazuje też siłę rodziny.– Opowiada historię prostej, wiejskiej rodziny, zależnej od przyrody, od wiary oraz od historii. Ta rodzina jest zdeterminowana polskimi losami, ale nie o tym jest ten serial. To nie jest serial o niepodległości, o historii. To jest serial o wielkiej determinacji ludzi w walce o siebie – zaznaczyła aktorka.

Scenarzystka „Stulecia Winnych” Ilona Łepkowska oceniła, że serial opowiedziany jest w atrakcyjnej formie: kostiumowej, zdjęciowej oraz obsadowej. Reżyserem serialu jest Piotr Trzaskalski, a autorem zdjęć – Witold Płóciennik. W obsadzie między innymi: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Kwiatkowska, Olaf Lubaszenko, Rafał Królikowski i Adam Ferency.

Premiera telewizyjna pierwszego z 13 odcinków odbędzie się w niedzielę 3 marca o 20.15 na antenie telewizyjnej Jedynki.

źródło:
Zobacz więcej