Hiszpania: Celowe podpalenia lasów w setkach miejsc. Strażacy i żołnierze walczą z żywiołem

Zimowe pożary lasów to dzieło podpalaczy (fot. PAP/EPA/PEDRO PUENTE HOYOS)

Ponad 700 strażaków i żołnierzy walczy z pożarami szalejącymi w Kantabrii i Nawarrze w północnej Hiszpanii. Według lokalnych władz za rozprzestrzenienie się żywiołu w okresie zimowym winę ponoszą podpalacze.

Chile: „Epidemia” pożarów w lasach. Strażacy walczą z 40 pożarami

W środkowym i południowym Chile strażacy walczą z 40 pożarami lasów, podczas gdy gaszenie 48 pożarów dobiega końca, a 27 już ugaszono. W wyniku...

zobacz więcej

Jak poinformował odpowiedzialny za lasy we władzach Kantabrii Antonio Lucio, w całym regionie sytuacja jest skomplikowana.

– Oceniamy, że 100 proc. występujących w naszym regionie pożarów zostało sprowokowanych przez człowieka. W wielu przypadkach ogień pojawił się w nocy, a pożar został zapoczątkowany w tym samym czasie w kilkudziesięciu różnych miejscach obszaru leśnego – powiedział Antonio Lucio.

Według szacunków władz regionu od czwartku w Kantabrii pojawiło się blisko 200 pożarów. Objęły one głównie kompleksy leśne. Dotychczas nie oszacowano jeszcze wielkości spalonego terenu.

Prowadzoną przez 500 strażaków walkę z żywiołem wsparło ponad 200 żołnierzy w Kantabrii. W akcji uczestniczyły trzy samoloty gaśnicze i dwa helikoptery. Gaszenie około 40 pożarów utrudniał silny wiatr, ale deszcz, który spadł po południu, pomógł w akcji

Innym regionem Hiszpanii, w którym walczono z pożarami, była Nawarra, na północnym wschodzie. Do popołudnia spłonęło tam prawie 100 hektarów lasów.

źródło:

Zobacz więcej