RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ponad 40 tys. osób zwiedziło wystawę „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podczas zwiedzania wystawy „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim w Warszawie (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Ponad 40 tys. osób zwiedziło wystawę „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim w Warszawie. Trafiło na nią niemal 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii dokumentalnych, filmy, ścieżki dźwiękowe i dokumenty archiwalne.

Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości promuje polską historię

Ostatnie porty na trasie Rejsu Niepodległości to intensywna promocja polskiej historii i tradycji. – Już teraz widzimy, jak ważną rolę odegrał Rejs...

zobacz więcej

Podczas spotkania prasowego poświęconego wystawie dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podkreślił, że ekspozycja „Znaki wolności” nie jest tylko przekazem historycznym.

Jak wyjaśniał, jest ona spojrzeniem przez pryzmat artystów na konkretne epoki i wydarzenia historyczne. Powiedział, że to skumulowana dawka emocji, która znajduje się zarówno w poszczególnych dziełach, jak i w kontekście stworzonym przez kuratorów.

– Ekspozycja konfrontuje nasze marzenia o Polsce z tym, co mamy teraz, z naszymi własnymi dziejami i wielką historią – dodał Wojciech Fałkowski.

Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz powiedziała, że wystawa jest formą refleksji nad istotą naszej tożsamości narodowej.

100-lecie niepodległości w Białymstoku. Wojewódzkie placówki kultury wezmą udział w obchodach

Koncerty, warsztaty artystyczne inspirowane historią Białegostoku oraz konferencję historyczną przygotują placówki kultury nadzorowane przez...

zobacz więcej

– Te dzieła pokazują, że pomimo różnych zwrotów historycznych te wartości, które wyznajemy i które kształtują naszą tożsamość, czyli wolność, poszanowanie ludzkiej godności i solidarność są niezmienne – podkreśliła Paulina Florjanowicz. Jak dodała, te wartości w każdej kolejnej sali są obecne.

Wystawa na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę pokazuje dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obrony od czasów powstania Legionów Polskich, a kończąc na politycznym przełomie 1989 r.

Strukturę artystyczną ekspozycji tworzą arcydzieła sztuki polskiej – wielkoformatowe obrazy Jana Matejki, dzieła Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego, a także prace artystów współczesnych, komentujące wydarzenia historyczne i społeczne oraz ludzkie postawy, m.in. Józefa Czapskiego, Antoniego Rząsy, Jerzego Kaliny, Leona Tarasewicza i Wiesława Szamborskiego. Na wystawie prezentowane są także ścieżki dźwiękowe, m. in. audycje z Archiwum Polskiego Radia.

Wystawa jest rekordowa jak na warunki wystawiennicze Zamku. Zajmuje 30 sal - niemal połowę powierzchni instytucji.

Ekspozycja będzie dostępna do końca marca. Jej partnerem i patronem medialnym jest Polskie Radio.

źródło:
Zobacz więcej