Komitet Żydów Amerykańskich: Sendler, Karski – te nazwiska Żydzi powinni otaczać szacunkiem

Tysiąc lat żydowskiej obecności na polskiej ziemi nie można sprowadzić do pojedynczego nagłówka prasowego. Polska przez sześć lat doświadczała brutalnej okupacji nazistowskiej, a przez pewien czas także sowieckiej, wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata są tysiące Polaków, którzy ryzykowali życiem, żeby ratować żydowskie życie – pisze w oświadczeniu dyrektor Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) David Harris.

Naczelny Rabin Polski: Oskarżanie Polaków o antysemityzm znieważa nas, polskich Żydów

Polscy Żydzi zareagowali na antypolską wypowiedź izraelskiego MSZ, Israela Katza. „Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa...

zobacz więcej

Harris podkreśla, że Polska i Izrael zbudowały dobre relacje, jednak trzeba nadal uważać na słowa i nie pozwolić, by pojedyncze incydenty prowadziły do eskalacji napięć.

Szef AJC przypomina, że „Polska ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia żydowskiej historii” i że „przez stulecia była epicentrum żydowskiego życia” i wskazuje, że Polacy, podobnie jak Żydzi, „mają głęboko zakorzenione poczucie zagrożenia” ponieważ „nie raz byli atakowani przez swoich silniejszych sąsiadów”.

W oświadczeniu wskazano również, że Polska doświadczyła „brutalnej okupacji nazistowskiej” i sowieckiej, ale nie było polskiego rządu kolaborującego z nazistami, w przeciwieństwie do niektórych krajów.

Dyrektor Komitetu Żydów Amerykańskich zwraca uwagę na tysiące Polaków, „który ryzykowali życiem, by ratować żydowskie życie”, uznanych przez Yad Vashem za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

„Irena Sendler i Jan Karski to nazwiska, które Żydzi powinni otaczać szczególnym szacunkiem” – konkluduje David Harris.

źródło:
Zobacz więcej