25 osób w Polsce zmarło na grypę w ciągu tygodnia

Specjaliści podkreślają, że nie jest jeszcze za późno, żeby się zaszczepić przeciwko grypie (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

W zeszłym tygodniu z powodu powikłań pogrypowych zmarło w Polsce 25 osób, a ponad 250 tys. zachorowało na grypę i infekcje grypopodobne – to najnowsze dane epidemiologiczne z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Ponad milion podejrzeń grypy i zachorowań na nią w ciągu trzech miesięcy

Od października do końca grudnia odnotowano w Polsce prawie 1,3 mln podejrzeń i zachorowań na grypę – poinformowała kierownik Krajowego Ośrodka do...

zobacz więcej

Kierownik Krajowego Ośrodka do spraw Grypy profesor Lidia Brydak powiedziała, że od października, czyli od początku sezonu grypowego, zgłoszono w sumie 2 mln 420 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz 48 przypadków śmiertelnych.

Zdaniem profesor Brydak liczba zgonów jest niedoszacowana, ponieważ często jako przyczynę śmierci wpisuje się powikłania kardiologiczne lub pulmonologiczne.

Profesor Brydak podkreśla, że nie jest jeszcze za późno, żeby się zaszczepić przeciwko grypie. Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet teraz, kiedy mamy wzrost zachorowań, można się zaszczepić, ale w ciągu tygodnia należy unikać kontaktu z osobami „zagrypionymi”, ponieważ przeciwciała wytwarzane są w ciągu siedmiu dni.

W zeszłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się niespełna 3,5 proc. Polaków.

źródło:
Zobacz więcej