RAPORT

Pogarda

Naczelny Rabin Polski: Oskarżanie Polaków o antysemityzm znieważa nas, polskich Żydów

Najnowsze

Popularne

Polscy Żydzi zareagowali na antypolską wypowiedź izraelskiego MSZ, Israela Katza. „Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa Sprawiedliwych i nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią” - napisano w oświadczeniu wydanym przez Monikę Krawczyk, przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, i Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski.

Minister spraw zagranicznych Słowacji o słowach Katza: Nie wolno obrażać narodu

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak negatywnie ocenił wypowiedź Israela Katza na temat antysemityzmu Polaków. – Nie wolno...

zobacz więcej

W oświadczeniu, które jest reakcją na słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który powiedział, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” podkreślono, że słowa byłego premiera Izraela Icchaka Shamira, które przytoczył Katz, "były niesprawiedliwe już wtedy, gdy zostały wypowiedziane pierwszy raz, w 1989 r., w czasie, gdy stosunki polsko-izraelskie dopiero zaczęto odbudowywać, po długiej nocy komunizmu”.

„Te słowa są jeszcze bardziej przykre dziś, 30 lat później, gdy po obu stronach uczyniono już tak wiele dla wzajemnego zrozumienia naszych bardzo trudnych, lecz wspólnych dziejów. To, że niektórzy Polacy uczestniczyli (pośrednio lub bezpośrednio) podczas II WŚ w niemieckim mordowaniu Żydów, jest historycznym faktem. Pamiętajmy też, że okupowana Polska nie utworzyła w czasie II WŚ reżimu, który współpracował z III Rzeszą Niemiecką” - napisano.

Polscy Żydzi przypomnieli, że Polacy „stanowią najliczniejszą grupę wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

„Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa; znieważa też wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią” - czytamy w oświadczeniu. Nowy p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, komentując słowa, jakie miał wypowiedzieć premier tego kraju Beniamin Netanjahu w Muzeum Polin w Warszawie, oświadczył, że „było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami”.

– Tak jak powiedział (były premier Izraela) Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – twierdził

Ojciec Szamira Szlomo Jezierski był w czasie okupacji członkiem Judenratu. Jego syn, który twierdził, że Jezierskiego zamordowali Polacy, sam przebywał w czasie domniemanej śmierci swojego ojca w brytyjskim więzieniu w Erytrei.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej