Papież cofnął suspensę nałożoną 35 lat temu na księdza-poetę

Ernesto Cardenal był ministrem kultury w pierwszym rządzie Ortegi (fot. REUTERS/Claudia Daut)

Papież Franciszek „zrehabilitował” księdza z Nikaragui Ernesto Cardenala, zawieszonego przez Jana Pawła II w 1984 roku – podały media. Był on wtedy jednym z promotorów krytykowanej przez Kościół teologii wyzwolenia i ministrem kultury w rządzie Daniela Ortegi.

Franciszek: Sędziowie nie są urzędnikami, ale wzorem dla obywateli

Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli Krajowego Stowarzyszenia Sędziów we Włoszech, obchodzącego 110-lecie istnienia. Podkreślił,...

zobacz więcej

Franciszek wystosował list do 94-letniego ciężko chorego Cardenala, a w szpitalu w Managui odwiedził go biskup pomocniczy tamtejszej archidiecezji Silvio Jose Baez – podał hiszpański dziennik „El Pais”, który cytują w poniedziałek włoskie media.

Biskup przykląkł przed łóżkiem sędziwego Cardenala i – jak zrelacjonował potem na Twitterze – poprosił go o błogosławieństwo „jako kapłana Kościoła katolickiego”. Madrycka gazeta opublikowała zdjęcie z tego spotkania.

Ta wizyta – zaznaczył dziennik – to gest „symboliczny”, stanowiący bezpośrednie nawiązanie do zdarzenia, jakie miało miejsce w 1983 roku na płycie lotniska w stolicy Nikaragui.

Gdy Ernesto Cardenal – poeta i wtedy minister kultury w pierwszym rządzie Ortegi – przykląkł przed Janem Pawłem II, by ucałować jego pierścień, papież odsunął dłoń i powiedział: „Najpierw ksiądz musi pojednać się z Kościołem katolickim”. Stolica Apostolska nie tolerowała bezpośredniego udziału duchownych w działalności rządowej. W ówczesnym rządzie Nikaragui było ich trzech. Rok po zdarzeniu na lotnisku Jan Paweł II zawiesił Cardenala w pełnieniu posługi kapłańskiej. Potem Cardenal, prowadzący życie kontemplacyjne, stał się ostrym krytykiem Daniela Ortegi, który powrócił do władzy w 2007 roku; Cardenal twierdził, że jest prześladowany.

Pojednanie nikaraguańskiego duchownego z Kościołem nastąpiło obecnie, wraz z listem papieża Franciszka. Dziennik „La Repubblica” przypomina, że zawieszony kapłan od wyboru obecnego papieża w 2013 roku mówił, że „utożsamia się” z nim. „Teraz z ulgą przyjął list z Watykanu” – dodała „La Repubblica”.

źródło:

Zobacz więcej