Miał nazwać przeciwnika „banderowcem”. PZPN wszczął postępowanie wyjaśniające

Zawodnik Jagiellonii Białystok Arvydas Novikovas (L) i Dominik Furman (P) z Wisły Płock podczas meczu piłkarskiej Ekstraklasy, 16 bm (fot. PAP/Artur Reszko)

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwości popełnienia przez piłkarza Wisły Płock Dominika Furmana przewinienia dyscyplinarnego – zachowania o charakterze ksenofobicznym wobec Tarasa Romanczuka z Jagiellonii Białystok.

Prezes Wisły Kraków: Bałem się, że nasi piłkarze nie wrócą do domów

Przed krakowską Wisłą jeden z najważniejszych meczów ostatnich lat. Starcie ze Śląskiem, rozgrywane na własnym stadionie, będzie testem dla...

zobacz więcej

Do incydentu miało dojść podczas sobotniego (16 lutego) meczu ekstraklasy, który Jagiellonia wygrała 1:0 po bramce Jakuba Wójcickiego (90+5).

„Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem sędziowskim i raportem delegata (...) oraz przeanalizowaniu oświadczeń zawodników, klubów oraz nagrań z meczu (...), wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwości popełnienia przez zawodnika Dominika Furmana przewinienia dyscyplinarnego, zachowania o charakterze ksenofobicznym wobec zawodnika Tarasa Romanczuka (...)” – poinformowano w komunikacie na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Jak dodano, zebrany w toku postępowania wyjaśniającego materiał dowodowy zostanie przekazany do Komisji Ligi Ekstraklasa S.A., która podejmie ostateczną decyzję.

Furman zaprzeczył w wydanym w niedzielę oświadczeniu, by użył wobec kapitana Jagiellonii Romanczuka, który ma ukraińskie pochodzenie, obraźliwych słów o charakterze nacjonalistycznym. „Chciałem stanowczo i kategorycznie zaprzeczyć, by w trakcie całych zawodów z moich ust padły w stronę Tarasa Romanczuka cytowane po meczu przez przedstawicieli Jagiellonii obraźliwe słowa”.

W trakcie spotkania nie brakowało ostrych spięć między piłkarzami obu zespołów, sędzia pokazał w sumie pięć żółtych kartek, m.in. Romanczukowi i Furmanowi. Kartka dla tego ostatniego wyklucza go z kolejnego meczu.

Do spięć doszło też po końcowym gwizdku. Romanczuk powiedział potem dziennikarzom, że Furman użył wobec niego określenia „banderowiec”. Mówił, że ciężko mu było opanować swoje emocje, podkreślał, że to dla niego sprawa dotykająca historii rodziny. – Moja rodzina była zamordowana również przez Banderę, i on mnie tak nazywa (...) To brak szacunku, myślę, że dziś ostatni raz podałem mu rękę – mówił Romanczuk, od prawie roku polski obywatel.


„Furman, dramacie. Taras nie jest żadnym banderowcem. Nie masz prawa tak mówić! Zrobię wszystko, żeby Cię ukarali” – napisał w mediach społecznościowych tuż po zakończeniu meczu kierownik drużyny Jagiellonii Arkadiusz Szczęsny.

źródło:

Zobacz więcej