Reakcja po wypowiedzi szefa MSZ Izraela: Nie poddamy się antypolskiemu rasizmowi

„To jest naprawdę zadziwiające, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela cytuje takie haniebne i rasistowskie uwagi. Całkowicie nie do przyjęcia” – stwierdził na Twitterze ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski, komentując wypowiedź Israela Kaca, który w wywiadzie dla izraelskiej stacji Channel 13 TV News m.in. zacytował antypolską wypowiedź b. premiera Izraela Icchaka Szamira. Słowa Kaca skrytykował również wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

Netanjahu zawiesił swoje funkcje jako szefa dyplomacji. Resortem pokieruje Kac

Premier Izraela Beniamin Netanjahu, który od 2015 roku pełnił również funkcję ministra spraw zagranicznych, zawiesił wykonywanie swoich obowiązków...

zobacz więcej

W wywiadzie dla stacji Channel 13 TV News nowo mianowany szef izraelskiego MSZ Israel Kac stwierdził, że „Polacy kolaborowali z nazistami”. Jak doniósł na Twitterze dziennikarz stacji Nadav Eyal, minister zacytował również antypolską wypowiedź b. premiera Izraela Icchaka Szamira.

„Jak to powiedział Shamir? Jego zdaniem Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matek” – stwierdził Kac.

Słowa te spotkały się ze zdecydowaną reakcją polskiej dyplomacji. Na Twitterze skomentował ją jako haniebną i rasistowską ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

Niedługo potem swój komentarz w sprawie wypowiedzi zamieścił również wiceminister resortu spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. „Nowo zainaugurowana inicjatywa Warszawska by ustabilizować Bliski Wschód natychmiast i bez zaskoczenia znajduje swoich przeciwników. Nie zaskakuje też wykorzystywanie przez nich uprzedzeń polsko-izraelskich, polsko-żydowskich. Ale niesmaczna antypolska uwaga @Israel_catz jest nie do pojęcia” – napisał wiceminister.

W kolejnym poście wiceminister dopisał, że „Obrona pokoju, demokracji na Bliskim Wschodzie i prawa Izraela do bezpieczeństwa jest na szali. Polska z dumą angażuje się w ten wysiłek. Nie poddamy się antypolskiemu rasizmowi”.

Niedługo po pojawieniu się komentarzy polskich dyplomatów, wpis Nadava Eyala dokumentujący wypowiedź ministra Kaca został usunięty z platformy Twitter.

źródło:
Zobacz więcej