RAPORT

Kampania 2020

SLD chce dołączyć do Koalicji Europejskiej. Na listach widzi Cimoszewicza, Millera, Belkę

O decyzji poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

SLD podjęło decyzję o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej – oświadczył po sobotniej konwencji SLD lider tej partii. Włodzimierz Czarzasty poinformował też, że Sojusz zaproponuje, aby na listach wyborczych Koalicji znaleźli się trzej b. premierzy – Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także m.in. Bogusław Liberadzki, Janusz Zemke oraz Marek Balt.

Grupa b. premierów i szefów MSZ podpisała deklarację. „Stanowiska w Brukseli jak emerytura”

Wzywamy odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy w wyborach do...

zobacz więcej

– Po długiej dyskusji podjęliśmy dzisiaj decyzję o odpowiedzeniu na apel premierów i przystąpieniu do Koalicji Europejskiej – powiedział Czarzasty. Przeciwko opowiedziało się trzech spośród 125 delegatów na konwencję biorących udział w głosowaniu, a kolejnych trzech wstrzymało się pod głosu.

– Od dziś podejmujemy bardzo konkretne rozmowy z innymi partiami, które mają podobną wizję UE, dla których kwestia demokracji i kwestia siły rozsądku w Polsce jest najważniejsza. Myślimy o takich partiach, jak PSL, jak PO, jak Nowoczesna, jak Partia Zieloni, bo te rozmowy potencjalne koalicyjne są najdalej idące, ale chcielibyśmy, reprezentując i współpracując z innymi strukturami lewicowymi, aby równolegle do tej koalicji weszły wszystkie partie i struktury lewicowe, które uznają nasz sposób myślenia – mówił polityk. Dodał, że negocjacje koalicyjne powinny zakończyć się do końca lutego.

Lider SLD poinformował jednocześnie, że w toku negocjacji Sojusz zaproponuje, żeby na listach wyborczych Koalicji znaleźli się trzej b. premierzy z ramienia tego ugrupowania: Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także m.in. wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki, wieloletni eurodeputowany SLD Janusz Zemke oraz wiceszef Sojuszu Marek Balt.

„Daliśmy du...y”. Anonimowi działacze SLD o wejściu Sojuszu do Koalicji Europejskiej

Działacze SLD nie akceptują decyzji o dołączeniu do Koalicji Europejskiej – pisze Wirtualna Polska. Portal cytuje komentarze anonimowych członków...

zobacz więcej

Wprowadzenie euro

Przewodniczący SLD poinformował ponadto, że konwencja przyjęła minimum programowe programu partii do europarlamentu. Znalazły się w nim m.in. minimalna płaca europejska, wprowadzenie euro „pod warunkiem, że efektem będzie wzrost płac i warunków życia Polek i Polaków”, przystąpienie do unii bankowej oraz „dalsza integracja UE, łącznie z docelowym powołaniem wspólnej armii”.

Czarzasty pytany, czy w grę wchodzi przedłużenie współpracy ugrupowań, które wejdą w skład Koalicji Europejskiej, na czas wyborów parlamentarnych, Czarzasty odparł, że będzie to jeszcze przedmiotem dyskusji.

Koalicja Europejska. „Siła przebicia tego rodzaju narzędzia jest raczej nikła”

– Koalicja Europejska jest próbą ratowania sytuacji związanej z tym, że była Koalicja Obywatelska. Myślę, że tamten zamysł polityczny Platformy...

zobacz więcej

Zaznaczył, że decyzja o formule startu w wyborach parlamentarnych – zgodnie ze statutem SLD – podejmowana jest w drodze wewnątrzpartyjnego referendum.

Wyraził jednocześnie przekonanie, że blok partii proeuropejskich jest w stanie wygrać wybory do PE z PiS.

Zadowolenie z decyzji podjętej przez Sojusz wyraził na konferencji prasowej b. premier i wieloletni lider Sojuszu Leszek Miller. – Bardzo dziękuję przewodniczącemu Włodzimierzowi Czarzastemu, że z takim naciskiem tę propozycję poparł; ona będzie miała bardzo pozytywne skutki, będzie też być może przykładem dla innych, którzy się jeszcze wahają – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej