Szef KPRM: Kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła sprawę wypowiedzi szefa izraelskiego rządu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu po przyjeździe na PGE Narodowy w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła tę sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w „Jerusalem Post” – powiedział w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do sprawy rzekomej wypowiedzi szefa izraelskiego rządu o Polakach kolaborujących z nazistami, którą podał „Jerusalem Post”.

Ratowali Żydów przed Holokaustem. O akcji polskich dyplomatów napisała międzynarodowa agencja

O odkrywaniu przez badaczy dokonań polskich dyplomatów z tzw. Grupy Berneńskiej, która zajmowała się fabrykowaniem paszportów krajów Ameryki...

zobacz więcej

„Jerusalem Post” podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Na antenie radiowej „Trójki” Dworczyk przypomniał, że ambasador Izraela Anna Azari, która została wezwana do MSZ w sprawie wypowiedzi premiera Izraela złożyła w ocenie polskiej strony niesatysfakcjonujące wyjaśnienia. „Dlatego kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła tę sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w Jerusalem Post” – powiedział Dworczyk, odnosząc się do stanowiska opublikowanego w piątek przez izraelską stronę rządową.

„Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie, i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia” – brzmi pełna treść oświadczenia Kancelarii Premiera Izraela. Dworczyk dopytywany przez dziennikarkę o to, czy sprawa kontrowersji wokół słów Netanhaju została zatem zakończona odpowiedział: „myślę, że to tę sprawę wyjaśnia”.

źródło:

Zobacz więcej