Ratusz zapowiada uroczystość. Rafał Trzaskowski podpisze deklarację na rzecz LGBT+

Prezydent stolicy zaprosił organizacje LGBT+ na uroczyste podpisanie deklaracji (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Stworzenie hostelu dla osób LGBT+, wdrożenie programów edukacyjnych i szereg innych działań przewiduje deklaracja na rzecz LGBT+, jaką ma podpisać Rafał Trzaskowski. Warszawski ratusz zapowiedział, że zorganizuje z tej okazji specjalną uroczystość. Zdaniem władz stolicy samorządy mają prawny obowiązek realizować politykę na rzecz środowisk LGBT.

Na „Marszu Równości” sprofanowano godło. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Uczestnicy „Marszu Równości” w Częstochowie dopuścili się profanacji polskich symboli narodowych. Policja otrzymała zawiadomienie w tej sprawie....

zobacz więcej

Jak wynika z informacji podanej przez dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej stołecznego ratusza Aldonę Machnowską-Górę, treść deklaracji była opiniowana przez organizacje LGBT, a ich przedstawiciele wezmą udział w uroczystości. W dokumencie wskazano obszary, które w opinii tych środowisk wymagają interwencji.

Według Machnowskiej-Góry najważniejsze postulaty zawarte w deklaracji dotyczą między innymi bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, wolności artystycznej oraz utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób LGBT będących w sytuacji kryzysowej.

Nawiązanie do światopoglądu LGBT znalazło się już w podręcznikach rekomendowanych przez stołecznych urzędników szkołom jako narzędzie walki z mową nienawiści po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Zgodnie z tymi publikacjami mowa nienawiści jest kierowana głównie pod adresem kilku konkretnych grup, m.in. homoseksualistów (a także np. feministek, Romów czy przedstawicieli innych mniejszości), zaś jej podstawą są stereotypy.

Przejawem takich stereotypów, a więc jedną z przyczyn mowy nienawiści może być np. przekonanie, że dziewczynki powinny odgrywać role żeńskie („księżniczek”), zaś chłopcy męskie („rycerzy”).

źródło:
Zobacz więcej