„Wyglądały jak niezależne opiniotwórcze profile”. Facebook usunął konta

Według Facebooka konta te miały wyglądać jak niezależne opiniotwórcze profile (fot. Illustration by Chesnot/Getty Images)

Facebook poinformował, że usunął około 200 kont, które miały służyć oddziaływaniu na nastroje społeczne w Mołdawii przed zaplanowanymi na 24 lutego wyborami parlamentarnymi w tym kraju.

Facebook usuwa fałszywe konta z Iranu

Facebook poinformował w piątek, że usunął z serwisu społecznościowego 82 strony, grupy i konta, które zostały założone w Iranie w celu...

zobacz więcej

Usunięto 168 kont, osiem profili na Instagramie i 28 stron. Jedną z nich stron obserwowało ponad 54 tys. internautów. Według Facebooka usunięte konta miały wyglądać jak niezależne opiniotwórcze profile.

Nathaniel Gleicher, szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu poinformował, że niektóre z kont mogły być powiązane z osobami zbliżonymi do rządu.

Władze w Kiszyniowie twierdzą, że nic nie wiedzą na ten temat – pisze Reuters. Rząd podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje wszelkie inicjatywy mające zwalczać fake newsy.

Facebook podał, że na profilach zamieszczano przede wszystkim informacje o lokalnych wydarzeniach, wrażliwych kwestiach politycznych, takich jak zjednoczenie z Rumunią czy język nauczania.ؘ – Udostępniano też zmanipulowane fotografie, prowadzącą do podziałów narrację i satyrę – dodał Gleicher. Dodał, że konta były administrowane w Mołdawii.

– Słabości obnażone w Mołdawii (...) to ostrzeżenie przed zbliżającymi się wyborami w sąsiedniej Ukrainie i ostrzeżenie dla władz unijnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – komentuje agencja Reutera.

Donald Trump oskarża social media. „Usuwają konta, spowalniają wzrost followersów”

Prezydent USA Donald Trump zarzucił mediom społecznościowym faworyzowanie Demokratów. Zdaniem amerykańskiego przywódcy Twitter utrudnił...

zobacz więcej

„Ciągle pracujemy nad wykrywaniem i powstrzymywaniem tego rodzaju działań, ponieważ nie chcemy, by nasze usługi były wykorzystywane do manipulowania ludźmi” – wskazał Facebook.

W ostatnich miesiącach koncern podejmował podobne działania w Indonezji, Iranie i Rosji – przypomina BBC.

24 lutego w Mołdawii odbędą się pierwsze wybory parlamentarne przeprowadzone według mieszanej ordynacji: 50 posłów zostanie wybranych z list partyjnych, a 51 mandatów trafi do zwycięzców z jednomandatowych okręgów wyborczych.

Obecnie najwięcej swoich reprezentantów (25) w mołdawskim parlamencie ma opowiadająca się za bliższymi stosunkami z Moskwą Partia Socjalistów Republiki Mołdawii, z której wywodzi się prezydent Igor Dodon. Wybór Dodona nastąpił po głębokim kryzysie politycznym w 2015 roku, kiedy wybuchła afera korupcyjna związana z wyprowadzeniem z mołdawskich banków ponad miliarda dolarów –około 12-15 proc. PKB kraju.

Na czele rządu stoi Pavel Filip z Demokratycznej Partii Moławii (PDM), związanej z oligarchą Vladem Plahotniukiem.

Sondaże przedwyborcze wskazują, że żadnej z partii nie uda się zdobyć większości w parlamencie.

źródło:

Zobacz więcej