Obywatele Chin protestowali w Madrycie. Bank zablokował im konta

Kilkuset obywateli Chin mieszkających w Hiszpanii demonstrowało w Madrycie przed oddziałem banku (fot. REUTERS/Juan Medina)

Kilkuset obywateli Chin mieszkających w Hiszpanii demonstrowało w piątek w Madrycie przed oddziałem banku BBVA, protestując przeciw zablokowaniu bez uprzedzenia ich kont. BBVA wyjaśnia, że wykonuje zalecenia mające na celu „utrudnienie prania brudnych pieniędzy”. Według Chińskiego Stowarzyszenia w Hiszpanii (ACHE) problem dotyczy 4-5 tys. osób

KE opublikowała czarną listę krajów, które za słabo walczą z praniem pieniędzy

Komisja Europejska przedstawiła czarną listę krajów trzecich, które niewystarczająco walczą z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem...

zobacz więcej

Protestujący, którzy przynieśli chińskie i hiszpańskie flagi, wznosili okrzyki: „Domagamy się sprawiedliwości!” i „Bank BBVA – rasiści!”.

Placówka nie potrafiła podać dziennikarzom agencji AFP liczby klientów, których konta zostały objęte blokadą. Według Chińskiego Stowarzyszenia w Hiszpanii (ACHE) jest to 4-5 tys. osób.

Bank wydał komunikat, w którym informuje, że zastosował „obowiązujące przepisy, które mają na celu zapobieganie praniu kapitału”, ale „uczyni wszystko”, aby zredukować do minimum trudności, na jakie narażeni będą klienci.

Wielu uczestników protestu twierdziło – jak pisze AFP – że niektóre inne banki, jak np. Bankia i CaixaBank, również blokują konta chińskich klientów, a przy dokonywaniu wypłat wymagają od nich dokumentowania wpływów pieniężnych i dochodów.

źródło:

Zobacz więcej