Prezydent USA ogłosi stan wyjątkowy. „Chcę obejść decyzje Kongresu w sprawie muru”

Demokraci zapowiedzieli, że jeśli Trump wprowadzi stan wyjątkowy, podejmą kroki prawne (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prezydent USA Donald Trump powtórzył w piątek, że ogłosi stan wyjątkowy, aby bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem. Dodał, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, żeby obejść decyzje Kongresu i pozyskać więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

Trump krytykuje kompromis ws. muru, ale go nie odrzuca

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie,...

zobacz więcej

Jak powiedział dziennikarzom prezydent Trump: „wszyscy wiedzą, że mury są skuteczne”. Powtórzył, że postawienie zapory jest konieczne ze względu na „inwazję imigrantów”. A ponieważ Demokraci zapowiedzieli, że nie zaaprobują stanu wyjątkowego, zapewnił, że jest przekonany, iż wygra z nimi w sądzie.

Trump już w czwartek w rozmowie z liderem republikańskiej większości w Senacie Mitchem McConnellem zagroził wprowadzeniem stanu wyjątkowego; wkrótce potem rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wydała komunikat, w którym potwierdziła, że prezydent ma taki zamiar.

Pełniący obowiązki szef kancelarii Trumpa Mick Mulvaney powiedział w piątek dziennikarzom, że Biały Dom wyszukał dodatkowe sumy na budowę muru w rządowych funduszach. Wyjaśnił, że prezydent chce między innymi sięgnąć po środki resortów finansów i obrony. W sumie, wraz z 1,37 mld dol., jakie Kongres wyasygnował na zabezpieczenie granicy, prezydent chce zebrać na ten projekt około 8 mld dol.

Demokraci zapowiedzieli, że jeśli Trump wprowadzi stan wyjątkowy, to podejmą kroki prawne, by wykazać, że sfinansowanie muru bez zgody Kongresu jest niezgodne z konstytucją.

USA: Mur powstanie, ale będzie krótszy?

Donald Trump będzie mógł zbudować mur na granicy z Meksykiem, ale najprawdopodobniej będzie on krótszy niż postulował prezydent USA. Tak wynika z...

zobacz więcej

Lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby „aktem bezprawia”, a przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podkreśliła, że taka decyzja prezydenta byłaby „niebezpiecznym precedensem”.

Trump jest niezadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami, dzięki któremu w czwartek wieczorem Kongres przyjął ustawę o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

W ustawie przeznaczono na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis pozwolił uniknąć kolejnego shutdownu, ponieważ tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w piątek w nocy.

Odrzucenie przez Kongres w grudniu żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego (shutdown).

Budowa muru na granicy z Meksykiem i walka z imigracją były sztandarowymi obietnicami wyborczymi Trumpa.

źródło:

Zobacz więcej