USA chcą rozszerzyć walkę z tzw. Państwem Islamskim poza Irak i Syrię

Szef Pentagonu wezwał do powiększenia frontu walki z IS (fot. REUTERS/Rodi Said)

Stany Zjednoczone chcą wspólnie z sojusznikami rozszerzyć walkę z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie (IS) poza Irak i Syrię. Taką deklarację złożył w Monachium pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan.

Państwo Islamskie zamordowało we wschodniej Syrii ok. 700 więźniów

Bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) zamordowali w ciągu prawie dwóch miesięcy około 700 więźniów we wschodniej Syrii –...

zobacz więcej

Szef Pentagonu ocenił, że koalicja powinna zacząć działać także w Afganistanie, na Filipinach i w Sahelu.

Amerykański polityk zapewnił jednocześnie, że również po wycofaniu wojsk z Syrii, jego kraj będzie wspierał walkę z terroryzmem w regionie.

– Walka powinna być kontynuowana, aż IS zostanie pokonane – oświadczył Shanahan w piątek na spotkaniu państw koalicji walczącej z tą przestępczą i terrorystyczną organizacją. Do rozmów doszło przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Minister obrony RFN Ursula von der Leyen wtórowała Shanahanowi, stwierdzając, że walka z IS się nie skończyła, chociaż „kalifat ugrupowania w Syrii i Iraku został rozbity”.

– Należy zdawać sobie sprawę, że IS zmienia swoje oblicze. Schodzi do podziemia i rozbudowuje sieci. Próbuje, wspólnie z innymi grupami tworzyć globalną sieć – powiedziała szefowa niemieckiego resortu obrony.

źródło:

Zobacz więcej