Sondaż CBOS: PiS nie daje reszcie szans. Wiosna Biedronia trzecią siłą

W lutym na PiS, wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, chciało głosować 40 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PO – 15 proc., na Wiosnę – 10 proc. Ruch Kukiz'15 i PSL mogą liczyć na 5-proc. poparcie – wynika z sondażu CBOS.

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami zadeklarowało 40 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. W porównaniu ze styczniem odsetek zwolenników rządzącej koalicji wzrósł o 1 punkt procentowy.

15 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. W porównaniu z sondażem ze stycznia PO straciła 7 punktów procentowych.

Na trzecim miejscu znalazło się debiutujące w badaniu CBOS ugrupowanie Roberta Biedronia - Wiosna, która może liczyć na 10 punktów proc. poparcia.

Głosowanie na ruch Kukiz'15 zadeklarowało 5 proc. badanych chcących wziąć udział w wyborach – o 2 punkty proc. mniej niż miesiąc temu. Listę ugrupowań, które przekroczyłyby w styczniu próg wyborczy, zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem również 5 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania - to spadek o jeden punkt procentowy.


CBOS: PiS wciąż liderem. W Sejmie jeszcze trzy ugrupowania

W wyborach wzięłoby udział 73 proc. ankietowanych

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w drugim tygodniu lutego uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi, 73 proc. uprawnionych. 13 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. zapowiada, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7-14 lutego 2019 r. na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


CBOS: PiS – 41 proc., PO – 24 proc.; w Sejmie cztery ugrupowania

źródło:

Zobacz więcej