Pekao SA: inflacja w styczniu spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat

„Rok 2019 upłynie pod znakiem umiarkowanej inflacji” – czytamy w komunikacie GUS (fot. Pixabay/geralt)

W styczniu inflacja obniżyła się do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, a presja inflacyjna pozostaje umiarkowana – ocenił starszy ekonomista Pekao SA Adam Antoniak. Skomentował tak najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Kubek kawy za dwa miliony. Inflacja sięgnie 1000000 procent?

Gospodarka kraju rządzonego przez socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro jest w coraz bardziej opłakanym stanie. Ekspert Międzynarodowego...

zobacz więcej

GUS we wstępnych danych podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2019 r. wzrosły rok do roku o 0,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.

„Inflacja obniżyła się w styczniu do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, a presja inflacyjna pozostaje umiarkowana. W kontekście oczekiwanego spowolnienia gospodarczego rok 2019 upłynie pod znakiem umiarkowanej inflacji, a powrót w okolice celu nastąpi nie wcześniej niż w grudniu” – czytamy w komentarzu ekonomisty Pekao SA.

Analitycy banku oczekują, że do końca roku stopy NBP pozostaną bez zmian, a do pierwszej podwyżki może dość dopiero w pierwszym kwartale 2020 r.

„Inflacja CPI obniżyła się do 0,9 proc. r/r, z 1,1 proc. r/r w grudniu. Warto odnotować, że w obliczeniach wskaźników konsumpcyjnych energii elektrycznej GUS uwzględnił przepisy ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, które de facto zamrażają ceny energii elektrycznej” – napisano.

źródło:

Zobacz więcej