Europoseł PiS złożył do KE interpelację ws. przetargu na warszawskie tramwaje

8 lutego władze Warszawy ogłosiły, że przetarg na zakup 213 nowych tramwajów wygrała koreańska firma Hyundai Rotem (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości złożył do Komisji Europejskiej interpelację ws. przetargu na warszawskie tramwaje. Jak informuje portal NaKolei.pl, przedmiotem pisma jest wybór oferty firmy Hyundai Rotem, która „nigdy wcześniej nie realizowała tego typu zamówień w żadnym państwie UE”.

Warszawa kupi koreańskie tramwaje. „Nie umiemy wspierać swoich firm”

Nie bydgoska Pesa, a koreański Hyundai dostarczy nowe tramwaje dla Warszawy. Poinformował o tym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dr Witold...

zobacz więcej

8 lutego władze Warszawy ogłosiły, że przetarg na zakup 213 nowych tramwajów wygrała koreańska firma Hyundai Rotem.

Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości sprawę powinna zbadać Komisja Europejska.

„Decyzja ta budzi wątpliwości związane z faktem, że Hyundai nigdy wcześniej nie realizował tego typu zamówień w żadnym państwie UE. Również oferta cenowa koreańskiej firmy wydaje się zaskakująco niska, biorąc pod uwagę fakt, że nie posiada ona adekwatnego zaplecza produkcyjnego w UE do zrealizowania tak dużego zamówienia” – napisał w interpelacji Złotowski.

Zauważył on, że „w swojej rezolucji z dnia 09.06.2016 r. w sprawie konkurencyjności branży zaopatrzenia kolei, PE zwrócił się do Komisji o monitorowanie pozaeuropejskich inwestycji kolejowych w państwach członkowskich UE oraz o zagwarantowanie przestrzegania europejskich przepisów w dziedzinie zamówień publicznych”.

Z racji tego, że zakup będzie finansowany w dużej mierze z unijnych funduszy, Złotowski skierował do komisji dwa pytania, które oznaczone zostały jako priorytet (wymagają odpowiedzi na piśmie):

1. Czy Komisja zamierza zbadać wyniki tego przetargu w zakresie nieuczciwej konkurencji oraz sprawdzić, czy oferta firmy Hyundai dla Warszawy nie jest rażąco niska?

2. Czy w opinii Komisji wybór przez władze Warszawy oferty firmy Hyundai, która nie ma wystarczającego doświadczenia i zaplecza produkcyjnego oraz miała w przeszłości sądowy zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, daje gwarancję efektywnego wykorzystania funduszy europejskich?

źródło:
Zobacz więcej